Jakie mięso najlepiej nadaje się na grilla?

jakie-mieso-najlepiej-nadaje-sie-na-grilla

Delikatne kawałki mięsa z grilla są dla wielu osób jednym z wakacyjnych przysmaków. W zasadzie każdy jego rodzaj można poddawać takiej obróbce, niezależnie od tego czy jest to wołowina, wieprzowina, jagnięcina czy drób. Nie nadają się do tego jednak niektóre wędliny, ponieważ zawarta w nich azotynowa sól peklująca wytwarza toksyczne substancje w wysokich temperaturach. Jakie mięso najlepiej nadaje się na grilla?

Rodzaje mięsa na grilla

Wśród najczęściej wybieranych rodzajów mięs do grillowania wymienia się:

  • wołowinę,
  • wieprzowinę,
  • drób,
  • jagnięcinę.

Wybór konkretnego rodzaju jest wyłącznie kwestią gustu. Kupując mięso, warto jednak zwrócić uwagę na jego jakość i zawartość tłuszczu. Sprawdzone wyroby oferuje m.in. Masarnia Herold. Do grillowania szczególnie nadają się tłuste kawałki takie jak kotlety, czy steki. Aby uzyskać wyjątkowy smak, dobrze jest je wcześniej zamarynować, wystarczy na kilka godzin przed imprezą.

Prawdziwi smakosze najczęściej decydują się na soczyste fragmenty wołowiny. Najpopularniejszy jest rostbef, który można piec w jednym kawałku. Tańszą, ale równie wyśmienitą alternatywą jest antrykot. Warto jednak pamiętać, że części mięsa powinny mieć co najmniej od 3 do 5 cm, ponieważ w przeciwnym razie staną się twarde. Smaczne są również steki z udźca wołowego.

Osoby, które gustują w wieprzowinie, chętnie grillują steki z karkówki. Mięso takie nie może być zbyt chude i powinno mieć tłusty brzeg. Z kolei najlepszy boczek powinien pochodzić z przedniej części brzucha świni, ponieważ jest najbardziej soczysty. Warto go pokroić w plastry o grubości od 1 do 1,5 cm.

Z kolei osoby, które wolą chudsze mięso, zazwyczaj decydują się na udka z kurczaka lub indyka. Są one bardziej soczyste niż inne części i nie wysychają tak szybko na ruszcie. Na grillu można przygotować też całe kurczaki. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane w przypadku, jeżeli posiadasz urządzenie gazowe lub węglowe zamykane pokrywą.

Temperatura grillowania mięsa

Temperatura grillowania zależy głównie od wyboru mięsa. Im cieńszy kawałek tym powinna być wyższa. Z tego powodu kotlety, małe steki i filety z piersi należy przygotowywać krótko, lecz na dużym ogniu. Odpowiednie temperatury to w przypadku:

  • steków: 230-280°C,
  • drobiu: 140-200°C,
  • dziczyzny: 130-180°C.

Im grubsze mięso, tym dłużej i wolniej powinno być grillowane. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że będzie ładnie przyrumienione na zewnątrz, a nadal surowe w środku. Jeżeli Twoje urządzenie nie posiada termometru, warto wyposażyć się w ręczny.