Jakie elementy powinna zawierać umowa spółki cywilnej?

Spółka cywilna nadal jest jedną z najbardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Choć znacząco różni się ona od spółek praw handlowego z uwagi na brak podmiotowości prawnej, nadal jej funkcjonowanie opiera się na umowie łączącej wspólników. Co powinno znaleźć się w umowie spółki cywilnej i dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika, jeżeli rozważamy prowadzenie działalności w tej formie?

Niezbędne elementy umowy spółki cywilnej

W umowa spółki powinno znaleźć się kilka elementów. Przede wszystkim są to zdefiniowane osoby wspólników. Zazwyczaj będą oni określenie przez imię i nazwisko, adres do korespondencji lub adres prowadzenia działalności gospodarczej oraz numer NIP.

Kolejnymi elementami są: określenie nazwy, siedziby oraz czas obowiązywania spółki. W nazwie powinny znaleźć się przynajmniej nazwiska wspólników lub ich firmy oraz określenie formy prawnej (spółka cywilna). Wspólnicy określają cel prowadzenia działalności. Najprościej dokonać tego przez podanie kodów PKD identyfikujących określone obszary aktywności gospodarczej.

W kontrakcie należy uwzględnić wkłady poszczególnych wspólników, a także ustalić, którzy ze wspólników będą mieli prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki oraz jej reprezentacji na zewnątrz. Warto również przewidzieć podział zysków i strat oraz przesłanki, które umożliwiają obligatoryjne rozwiązanie spółki.

Dlaczego pomoc prawnika jest ważna?

Elementów, które należy przewidzieć w umowie spółki cywilnej, jest sporo. Co więcej, większość z nich można, a nawet należy, modyfikować tak, aby odpowiadały oczekiwaniom wspólnikom oraz uwarunkowaniom gospodarczym i biznesowym.

W czym może pomóc Ci radca prawny w Warszawie? To zależy, na jakim etapie zakładania działalności gospodarczej się znajdujesz. Jeśli masz wątpliwości warto się skonsultować. Wpisz w Google: radca prawny Warszawa i porównaj ofertę kancelarii prawnych.

Jeżeli dopiero planujesz rejestrację własnej firmy, doświadczony prawnik poprowadzi Cię przez wszystkie etapy – od złożenia wniosku CEIDG-1 po załatwienie niezbędnych formalności w banku.

Obsługa prawna wielokrotnie okazuje się pomocna już w trakcie realizacji celów biznesowych. Radca prawny specjalizujący się w prawie cywilnym lub gospodarczym potrafi doradzić ewentualne modyfikacje treści umowy. Stanowi również nieocenioną pomoc w przypadku sporów sądowych z kontrahentami wspólników spółki.

Prowadząc działalność gospodarczą, jesteś narażony na wiele niebezpieczeństw. Zmieniające się przepisy, wahania rynku i nieuczciwi klienci mogą sprawić, że działalność gospodarcza, zamiast się rozwijać, będzie przynosiła straty.

Korzystanie z pomocy prawnej może Cię przed tym uchronić i sprawić, że bezpiecznie miniesz wszystkie meandry polskiego porządku prawnego.