Jaka jest zasada pracy sprężarek rotacyjnych?

sprezarka-rotacyjna

Sprężarki rotacyjnie są elementami niezbędnymi do prawidłowej pracy urządzeń klimatyzujących. Dowiedz się, kiedy dokładnie się je wykorzystuje i jak działają w praktyce! Instalatorzy i użytkownicy końcowi, decydujący się na zamontowanie klimatyzacji w domu lub mieszkaniu, mogą spotkać się z pojęciem sprężarki rotacyjnej. O ile dla osób zawodowo zajmujących się montażem klimatyzacji i rozwiązaniami z zakresu chłodzenia i ocieplania samo pojęcie sprężarki rotacyjnej nie jest niczym nowym, tak dla pozostałych osób pojęcie to jest zupełnie obce.

Czym jest sprężarka rotacyjna?

Sprężarka to urządzenie stanowiące podstawę do sprawnego funkcjonowania klimatyzacji. Wyróżnia się trzy typy sprężarek: spiralne, tłokowe i rotacyjny. Każdy typ urządzeń ma nieco inną charakterystykę i budowę. Sprężarki tłokowe są wydajne, jednak nieco bardziej awaryjne niż pozostałe typy urządzeń. Najczęściej wykorzystywane są podczas montowania klimatyzacji w halach produkcyjnych i magazynach. Sprężarki spiralne są zaś mniej awaryjne, ale stosunkowo drogie i dosyć głośne.

Sprężarki rotacyjne wyróżniają się na tle pozostałych urządzeń. Bardzo rzadko ulegają awariom, są bardzo efektywne, a do tego ciche. Wykorzystanie ich w centralnym systemie klimatyzacji jest także rozwiązaniem stosunkowo korzystnym cenowo. Wszystko to sprawia, że urządzenia te wykorzystywane są na masową skalę zarówno w przypadku montażu klimatyzatorów w biurach, jak i domach jednorodzinnych czy mieszkaniach. Największym producentem na rynku globalnym jest firma Panasonic. Więcej informacji o produktach tej marki i ich zaletach można znaleźć na aircon.panasonic.eu.

Jak zbudowana jest sprężarka rotacyjna typu R2?

Sprężarki rotacyjne typu R2 składają się z cylindra, tłoka, łopatki, komory ssawnej oraz obudowy.

  • Sercem urządzeń tego typu jest cylinder, wokół którego obraca się tłok
  • Przestrzeń między tłokiem a obudową jest uszczelniana łopatką
  • Tłok wykonuje ruch obrotowy wokół ścianki cylindra.

Jak działa sprężarka rotacyjna?

W sprężarkach rotacyjnych typu R2 dochodzi do sprężania powietrza, dzięki obrotowemu ruchowi tłoka: dzięki obracaniu się tłoka, czynnik chłodniczy wypychany jest do komory (dzieje się tak aż do momentu osiągnięcia założonego ciśnienia). Gdy kolejna porcja czynnika dociera do komory ssawnej, zachodzi analogiczny proces. Proces ten jest powtarzany przez cały czas działania urządzenia.

Sprężarki rotacyjne są wydajnymi i niezawodnymi urządzeniami, które doskonale sprawdzają się do klimatyzowania biur i domów. Wybierając urządzenie od renomowanego producenta można mieć pewność, że posłuży ono przez wiele lat i znacznie poprawi komfort przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.