Jak zmienia się polski biznes na przestrzeni lat

Prowadzenie własnego biznesu w obecnych czasach różni się w bardzo wielu aspektach, jeżeli porównamy prowadzenie firmy z 2021 roku do prowadzenia działalności gospodarczej na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych.

Biznes 20 lat temu i dziś

Co zmieniło się przez te dwadzieścia lat przemian gospodarczych i społecznych? Bardzo wiele. Przede wszystkim obecnie każdy przedsiębiorca, zarówno mały jak i duży, musi mierzyć się na wolnym rynku z o wiele większą konkurencją. Połowa lat dziewięćdziesiątych cechowała się początkami budowania prawdziwego kapitalizmu w Polsce. To właśnie wtedy zaczęły się kształtować obecni giganci na rynku. Oznacza to, że nie było wówczas zbyt wielu dużych podmiotów gospodarczych, które miałyby środki wystarczające do zdominowania i zmonopolizowania rynku oraz do likwidacji niewygodnej konkurencji. Aktualnie jest odwrotnie. Wolny rynek ostatnich kilku lat charakteryzuje się prawdziwą walką o przetrwanie dla każdego biznesu, który dopiero zaczyna i jest zbyt mały, żeby samodzielnie utrzymać się na powierzchni.

Konkurencja i jej wpływ na biznes

Nie dość, że konkurencja w 2021 roku jest większa i liczniejsza, to na dodatek jest też bardziej drapieżna i przebiegła. W świecie, w którym dosłownie każdy może z tygodnia na tydzień wygryźć cię z rynku i pochłonąć, nie ma miejsca na czułość i sentymenty. Liczą się brutalne działania i suche liczby. Drapieżnej konkurencji pomaga w szczególności polskie prawo, które jest zbyt skomplikowane i dziurawe żeby zwykły śmiertelnik był w stanie je pojąć. Najsprytniejsi i najbardziej przebiegli przedsiębiorcy potrafią wykorzystywać luki w prawie i nieznajomość prawa przez konkurencję do osiągania własnych korzyści na rynku.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w dzisiejszych czasach jest też zdecydowanie trudniejsze, ponieważ na przestrzeni ostatnich dwóch dekad bardzo mocno wzrosła świadomość konsumenta. Odbiorca usług i towarów jest obecnie zdecydowanie bardziej wymagający wobec tego co jest mu oferowane. Jeżeli na jego towarze jest chociażby jedna niedoskonałość lub defekt, to nie zawaha się on do reklamacji swojego zakupu. Jeszcze gorzej sprawy się mają w przypadku różnego rodzaju usług. Polacy wymagają teraz zdecydowanie więcej od swoich ulubionych fryzjerów czy makijażystek, niż jeszcze dwadzieścia czy nawet dziesięć lat temu.

Wyższe wymagania klientów

Wysokie wymagania klientów nakładają na przedsiębiorców potrzebę ciągłego rozwoju i doskonalenia swoich usług. Jeszcze dziesięć lat temu prowadzenie własnej firmy bez strony internetowej było czymś codziennym. Obecnie każda firma, nawet ta najmniejsza, musi posiadać swoją własną stronę internetową. Nieposiadanie jej jest nie do pomyślenia. Podobnie mają się sprawy jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju social media. Kiedyś uważano, że social media przeznaczone są wyłącznie dla nastolatków. Myślano wówczas, że jest to jedynie pewna przemijająca moda na wysyłanie sobie zdjęć i dzielenie się swoimi nudnymi wydarzeniami z życia. Na nieszczęście (a może szczęście?) prywatnych firm, branża social media bardzo mocno ewoluowała w ciągu ostatniej dekady. Jest to obecnie obszar na którym każda szanująca się marka musi istnieć i się odznaczać. Nie można w końcu lekceważyć milionów potencjalnych klientów, którzy mogą dowiedzieć się o naszej firmie.

Strona internetowa -podstawa każdego biznesu

Skoro posiadanie własnej strony internetowej jest tak bardzo ważne, to od czego powinniśmy zacząć kiedy jesteśmy właścicielami własnej firmy? Jeżeli jesteśmy właścicielami małego biznesu, który zatrudnia tylko jednego czy dwóch pracowników, to nie zawsze będzie nas stać na zlecenie stworzenia i postawienia strony przez fachowców. Wykonanie tego typu portalu to nierzadko koszt kilku tysięcy złotych. Na szczęście stronę można postawić samemu i to za niewielkie pieniądze. Dobrym przykładem systemu, który pozwala w prosty i szybki sposób na stworzenie własnej strony od podstaw, jest WordPress. Dzięki WordPressowi stworzenie czy też aktualizacja strony internetowej jest bajecznie proste. Aktualizacja WordPressa do odpowiedniej wersji to kwestia kilku kliknięć. Jest to bowiem system, który odznacza się niezwykłą prostotą i śmieszną wręcz intuicyjnością.