Jak zimą spacerować z niemowlęciem?

Nie ulega wątpliwości, że niemowlę trzeba zabierać na regularne spacery, bez względu na porę roku. Gdy jednak nadchodzą zimne miesiące, do wyjścia trzeba się szczególnie przygotować, aby skutecznie chronić dziecko przed mrozem.

Utartym zwyczajem jest tzw. werandowanie malucha. Rzeczywiście, wyjście na spacer powinno poprzedzać zostawianie dziecka przy otwartym oknie na coraz dłuższy czas. Należy zaczynać od zaledwie pięciu minut. Po ok. trzech tygodniach werandowania, można już udać się na prawdziwy spacer.

Bardzo ważny jest odpowiedni strój dziecka. Niemowlę powinno mieć na sobie czapkę, śpiochy, kaftanik i ciepły kombinezon niemowlęcy. Dobrze, jeśli kombinezon posiada zamknięte rękawy i nogawki, ponieważ nie ma potrzeby zakładania dziecku rękawiczek i bucików. Im mniej elementów garderoby ma na sobie niemowlę, tym bardziej komfortowo się czuje. Rozmiar kombinezonu powinien być dobrze dobrany. Nie warto kupować go na zapas, ponieważ dziecku będzie niewygodnie. Dziecko, urodzone o czasie i posiadające odpowiednią wagę, prawdopodobnie będzie potrzebować kombinezonu w rozmiarze 56. Kombinezon niemowlęcy na zimę powinien być wykonany z polaru, bawełny lub poliestru.

Przed spacerem warto też posmarować buzię dziecka kremem ochronnym dla niemowląt. Ważny jest też odpowiedni czas. Najlepiej wyjść w okolicach południa, gdy słońce świeci najmocniej. Powinniśmy też mieć przy sobie osłonę przeciwdeszczową, która skutecznie ochroni przed śniegiem i zimnym wiatrem.

Praktyczna chusta do noszenia dziecka

Zimą nie trzeba rezygnować z noszenia dziecka w chuście. Ta metoda ma wielu zwolenników, ze względu na bliski kontakt między rodzicem a niemowlęciem. W czasie chłodnych miesięcy trzeba jednak szczególnie zadbać o komfort cieplny malucha. Rodzice często noszą niemowlęta pod obszerną odzieżą wierzchnią. Wtedy wystarczy założyć dziecku czapeczkę i kurtkę. Większe niemowlęta trudno jednak nosić pod odzieżą wierzchnią rodzica. W takiej sytuacji należy ubrać dziecko tak samo, jak na spacer w wózku.

Trzeba szczególnie chronić kark, ręce i nogi malucha, ponieważ tych części ciała nie przykrywa chusta do noszenia dziecka. Można więc założyć dziecku bluzę z kapturem. Przydają się więc ocieplacze: getry, grubsze skarpetki i rękawiczki. Trzeba jednak wystrzegać się również przegrzania. Warto więc na bieżąco sprawdzać temperaturę dziecka. Najlepiej zrobić to, przykładając dłoń na kark niemowlęcia.

Jeżeli dobrze się przygotujemy, zimowy spacer będzie przyjemnością dla dziecka i rodzica oraz z pewnością nie skończy się przeziębieniem. Warto więc zaopatrzyć się w ciepłą odzież i odpowiednio zabezpieczyć malucha przed spacerem w chuście.