Jak zapobiegać próchnicy?

Próchnica to choroba, którą często bagatelizujemy. Tymczasem nieleczona próchnica może być przyczyną bardzo wielu poważnych schorzeń. Cierpi na nią wielu Polaków, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Kluczem do sukcesu przy zapobieganiu próchnicy jest odpowiednia higiena jamy ustnej.

Skuteczne sposoby na uniknięcie próchnicy

Jest wiele czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy. Warto więc dowiedzieć się czego unikać, aby nie dotknęła nas ta choroba. Kluczowym elementem przy zapobieganiu próchnicy jest trzymanie odpowiedniej diety. Osoby, które często spożywają produkty bogate w cukry są bardzo narażone na rozwój próchnicy w jamie ustnej. Szczególnie chodzi tu o zawierające cukier gumy do żucia, żelki, cukierki itp. Zrezygnować należy także z wszelkiego rodzaju słodzonych napojów, które tak często pijemy. Warto wiedzieć, że ryzyko powstawania próchnicy zwiększają także niektóre inne choroby, takie jak refluks żołądkowy czy cukrzyca. Również niektóre leki mogą powodować próchnicę. Są to na przykład leki moczopędne czy przeciwhistaminowe. Oczywiście jeśli chodzi o choroby czy leki, które musimy przyjmować, nie będziemy w stanie najczęściej wyeliminować tych czynników. Dlatego też tak ważne jest to, aby regularnie kontrolować stan swojego uzębienia u dentysty. Powinniśmy na wizyty kontrolne chodzić co 6 miesięcy, a jeśli odczuwamy jakieś nieprzyjemne objawy, jak na przykład ból zęba, zawsze niezwłocznie umówmy się do naszego lekarza. Wyeliminować powinniśmy złe nawyki dotyczące higieny naszej jamy ustnej – zęby powinniśmy myć co najmniej 2 razy dziennie, lecz najlepiej szczotkować je właściwie po każdym posiłku. Irygatorem lub nitką dentystyczną dokładnie oczyszczajmy przestrzenie międzyzębowe.

Irygator dentystyczny czy nić dentystyczna?

Przestrzenie międzyzębowe są bardzo trudne do wyczyszczenia i nie jesteśmy w stanie zrobić tego zwykłą szczoteczką, którą myjemy zęby. Z tego względu, że często o nich zapominamy, rozwijają się w naszej jamie ustnej bakterie, które powodują próchnicę. Szczególnie narażone na próchnicę są osoby, które borykają się z wadami zgryzu – wówczas miejsc, do których mamy trudny dostęp w naszej jamie ustnej, jest więcej. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych używana jest najczęściej nitka dentystyczna lub irygator dentystyczny. Nić dentystyczna to bardzo popularny przyrząd, który jednocześnie jest niezwykle tani i prosty w obsłudze. Nitkę dentystyczną możemy nabyć w każdej aptece czy też drogerii. Warto wiedzieć, że jeśli po czyszczeniu nasza nić będzie postrzępiona, oznacza to, że z naszymi zębami może dziać się coś złego. Bardziej profesjonalnym sprzętem jest irygator dentystyczny. Dzięki niemu woda pod ciśnieniem dociera do najtrudniej dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Ze względu na swoją niezwykle wysoką skuteczność irygatory polecane są szczególnie osobom, które noszą na zębach aparat ortodontyczny. Najważniejsze jest, aby przy higienie jamy ustnej być regularnym i dokładnym. Wówczas efekty będą widoczne zarówno przy używaniu nici dentystycznej, jak i irygatora.