Jak zabezpieczyć układ centralnego smarowania przed korozją?

jak-zabezpieczyc-uklad-centralnego-smarowania-przed-korozja

Układ centralnego smarowania odgrywa bardzo ważną rolę w przedsiębiorstwach wykorzystujących maszyny i pojazdy wymagające smarowania do właściwej pracy. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu systemowi, wszystkie punkty narażone na silne tarcie, są regularnie smarowane, a cała maszyna pracuje płynnie, bez niepotrzebnych zastojów. Jak zabezpieczyć tak cenny układ centralnego smarowania przed korozją?

Układ centralnego smarowania a korozja

Przede wszystkim warto wiedzieć, że nowoczesne układy smarowania są projektowane z elementów odpornych na korozję. Oznacza to, że nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać. One same natomiast, chronią przed korozją elementy maszyn, do których podają smar. Kluczem jest tu oczywiście odpowiedni dobór środków smarnych.

Warto jednak pamiętać, że aby stale utrzymywać układ centralnego smarowania w dobrym stanie, należy go regularnie serwisować. Na czym polega serwis centralnych systemów smarowania?

Co obejmuje serwis układu centralnego smarowania?

Serwis systemu smarowania obejmuje przede wszystkim:

  • testy sprawności układu (sprawdzanie drożności i szczelności oraz poprawności działania czujników),
  • czyszczenie komór olejowych,
  • wymianę filtrów oleju i odpowietrzających,
  • wymianę regulatorów poziomu oleju,
  • wymianę manometrów ciśnienia oleju,
  • wymianę smarowniczek,
  • wymianę smaru,
  • wymianę nieprawidłowo działających lub zużytych części.

Ważne jest, by serwis odbywał się w odpowiednim czasie, by zapobiegać awariom układów smarowania, a w konsekwencji także maszyn stosowanych w zakładzie.

Jak często serwisować system smarowania?

Systemy centralnego smarowania różnią się od siebie stopniem skomplikowania konstrukcji oraz intensywnością użytkowania. Z tego względu każdy układ smarujący powinien być serwisowany w czasie podanym przez producenta. W instrukcji użytkowania podaje on informacje nie tylko o zalecanym okresie serwisowania, ale też o tym, jak często należy wykonywać przegląd.

W kontroli stanu układów centralnego smarowania pomagają czujniki poziomu zabrudzenia. Dla bezpieczeństwa niektóre systemy wyposażone są też w opcję wyłączania pracy, kiedy dojdzie do zapchania instalacji.

Serwis systemów centralnego smarowania profesjonalnie i z pełną dbałością o wszystkie elementy prowadzi firma UKŁADY CENTRALNEGO SMAROWANIA Sp. z o.o. z Poznania. Jest ona uznanym dystrybutorem produktów wykorzystywanych w układach smarowania. Zajmuje się też projektowaniem i montażem takich systemów. Dzięki doskonałej znajomości ich funkcjonowania, świadczy usługi serwisowe na najwyższym poziomie.