Jak wygląda praca w przedszkolu?

jak-wyglada-praca-w-przedszkolu

Przedszkole to początek ważnej dla dziecka drogi edukacji. Jest to miejsce, w którym najmłodsi nie tylko uczą się podstawowej wiedzy obejmującej poznawanie liter, przedmiotów, ale również nawiązują relacje z rówieśnikami. Praca z takimi maluchami wymaga odpowiedniego wykształcenia oraz predyspozycji. Jak dokładnie wygląda dzień pracy w przedszkolu?

Realizacja podstawy programowej

Każdy z nauczycieli również tych nauczających w przedszkolach ma obowiązek realizacji podstawy programowej podczas codziennych zajęć. Pedagogika przedszkolna i wczesnoprzedszkolna wymaga wykształcenia, które pozwoli na pracę z najmłodszymi. Powinno to być wyższe wykształcenie kierunkowe z przygotowaniem pedagogicznym. Codzienny program dnia w przedszkolu jest zazwyczaj zaplanowany tak, aby nie zabrakło czasu na posiłki, zabawę oraz naukę według podstawy programowej. Należy mieć na uwadze, że realizacja programu nauczania w przedszkolu jest dostosowana do wieku oraz umiejętności dzieci, jednak mimo to niekiedy nauczyciele mogą natrafić na pewne trudności w ciągu zaplanowanego dnia. Na takie dni warto być przygotowanym i wspierać się poradnikami dla nauczycieli.

Nauka poprzez zabawę

Dzieci w wieku przedszkolnym chłoną ogromną ilość wiedzy oraz umiejętności. Najlepszą formą dla nich jest oczywiście nauka poprzez zabawę. Nauczyciele w przedszkolach często wykorzystują książki do edukacji przedszkolnej, które są opracowane tak, aby zainteresować dziecko, a jednocześnie wspierać jego zrównoważony rozwój. Ponadto atrakcyjne kolorowanki, rysunki oraz książki do uzupełniania czy wyklejania, to doskonały sposób na rozwój wyobraźni. Dodatkowo podczas pracy w przedszkolu z najmłodszymi nie może zabraknąć czasu tylko na zabawę. Klocki, lalki, samochody oraz inne zabawki to podstawowe wyposażenie każdego przedszkola. Należy pamiętać, że do obowiązków nauczyciela przedszkolnego należy również dbanie o zdrowe relacje rówieśników oraz bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy i nauki.

Opieka nad dziećmi wymagającymi

W przedszkolnych grupach znajdują się również dzieci z chorobami wpływającymi na stopień ich rozwoju emocjonalnego, umysłowego czy fizycznego. Rolę dodatkowego opiekuna dzieci z chorobami pełni nauczyciel wspomagający, którego zadaniem jest zadbanie o rozwój dziecka zgodnie z jego tempem. Dużą pomocą dla nauczycieli wspomagających jest literatura specjalistyczna, którą oferuje między innymi księgarnia internetowa Impuls. Dzieci zmagające się chorobami nie powinny czuć się gorsze od rówieśników, o co również powinien zadbać każdy nauczyciel w przedszkolu.