Jak wybrać ośrodek terapii alkoholowej?

Jak wybrać ośrodek terapii alkoholowej?

Alkoholizm jest chorobą, która niszczy nie tylko organizm osoby pijącej. Rujnuje zwykle również życie zawodowe i rodzinne, co dotyka nie tylko alkoholika, ale też jego rodzinę i najbliższe otoczenie. Wyjście z alkoholizmu wydaje się być czasem zadaniem ponad siły. W momencie, kiedy inne metody zawiodą, warto zastanowić się, nad wyborem odpowiedniego ośrodka terapii dla alkoholików.

Skuteczna terapia dla alkoholików – kiedy warto zdecydować się na ośrodek

Leczenie alkoholizmu jest zadaniem tym trudniejszym, że okazjonalne spożywanie alkoholu jest trwałym elementem naszej kultury. Nawet nadużycie od czasu do czasu, jest raczej przedmiotem żartów, niż dezaprobaty czy choćby zaniepokojenia o stan osoby, której coś podobnego się zdarza. Tymczasem warunkiem skutecznej terapii jest całkowite zaprzestanie picia, nawet niskoprocentowych napojów alkoholowych w niewielkich ilościach i przy tak zwanej okazji.

I tu pojawia się problem. Jak odmówić, znajdując się akurat w fazie odstawienia, odczuwając silną potrzebę napicia się? Oczywiście można unikać imprez i spotkań towarzyskich, czasem jednak to nie wystarcza. Alkohol jest produktem ogólnodostępnym, kusi zarówno z półek hipermarketów, jak i małych sklepów osiedlowych. Jedyną naprawdę skuteczną metodą okazuje się więc w wielu przypadkach stacjonarna terapia dla alkoholików w ośrodku uzależnień. Czasem powodem, dla którego możliwość takiego leczenia nie jest brana pod uwagę, jest wstyd i strach przed „zdemaskowaniem” problemu w środowisku alkoholika. Warto jednak pamiętać, że prywatne ośrodki leczenia uzależnień zapewniają całkowitą dyskrecje. Nikt w otoczeniu trzeźwiejącego alkoholika nie dowie się o terapii więcej, niż on sam zechce wyjawić.

Dlaczego terapia w ośrodku jest tak skuteczna?

O skuteczności leczenia w stacjonarnym ośrodku terapii uzależnień, przesądza nie tylko całkowita izolacja alkoholika od pokus napicia się w okresie leczenia, ale też stała dostępność wykwalifikowanego personelu, który w każdej chwili jest gotów udzielić pomocy – zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Spotkania z doświadczonymi terapeutami, a także z alkoholikami, którzy mają za sobą wieloletni staż pozostawania w trzeźwości, mają zbawienny wpływ na przestawienie sposobu myślenia osoby trzeźwiącej. Dzięki psychoterapii utwierdza się ona w zrozumieniu, że alkohol nie jest lekiem na całe zło, a czynnikiem, który często zło to wywołuje. Przeprowadzany jednocześnie proces detoksykacji, niezbędny do skutecznego leczenia choroby, wspierany jest przez całodobowo dostępny personel medyczny.

Czym warto kierować się wybierając odpowiedni ośrodek?

Bardzo często czynnikiem determinującym wybór ośrodka leczenia uzależnień są koszty. Nie zawsze jednak tania, lub finansowana przez NFZ terapia, spełnia oczekiwania pod względem skuteczności. Wątpliwości budzi też często poziom anonimowości zapewniany przez tego typu placówki. Decydując się na terapię dla alkoholików w prywatnym ośrodku uzależnień można być pewnym, że informacja o podjęciu i przebiegu leczenia, pozostanie tajemnicą dla otoczenia dopóty, dopóki pacjent sam nie zdecyduje się na wyjawienie takiej informacji. Pacjenci mogą też liczyć na zwolnienie lekarskie usprawiedliwiające długotrwałą nieobecność w pracy. Bardzo istotne jest też wsparcie również po zakończeniu terapii stacjonarnej, jakie oferuje wiele ośrodków prywatnych. Dla wielu pacjentów nie bez znaczenia jest również lokalizacja ośrodka, choć nie powinna być ona jedynym czynnikiem determinującym wybór tej, a nie innej placówki. Dokonując wyboru, warto kierować się raczej renomą i opiniami osób, którym dany ośrodek skutecznie pomógł w leczeniu choroby alkoholowej. W opiniach dotyczących leczenia w ośrodkach prywatnych bardzo często przejawia się uznanie nie tylko dla fachowości personelu, ale też dla komfortu pobytu. Nie da się ukryć, że łatwiej jest pracować nad sobą w placówce dobrze wyposażonej, ale też estetycznie i komfortowo urządzonej.

Alkoholizm jest ciężką i wyniszczającą chorobą. Nieleczony, prowadzi do degradacji fizycznej i psychicznej. W skrajnych przypadkach nawet do śmierci osoby uzależnionej. Warto o tym pamiętać i chociaż leczenie w zamkniętym ośrodku terapii uzależnień wydaje się być środkiem drastycznym i ostatecznym, w tym przypadku liczy się przede wszystkim skuteczność. Zależy ona jednak nie tylko od samego faktu podjęcia terapii, ale też od wyboru odpowiedniej placówki, która zapewni pacjentowi skuteczną pomoc w warunkach komfortowych, przy zachowaniu pełnej anonimowości.