Jak wybrać kinkiety do domu?

kinkiet

Dodatkowe oświetlenie mocowane na ścianie cieszy się niesłabnącą popularnością. Zapewnia mnóstwo możliwości aranżacji wnętrza, potrafi też znacząco zmienić jego klimat. Współcześnie sklepy oferują przeróżne modele kinkietów, dzięki czemu każdy wyszuka rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w jego przypadku. Poza głównym oświetleniem w mieszkaniach coraz częściej można zobaczyć niewielkie lampki znane pod nazwą kinkietów. Ich zadanie polega na doświetleniu konkretnego obszaru w pomieszczeniu, np. strefy wypoczynkowej, biurka etc. Na co zwracać uwagę przy zakupie takiego oświetlenia? Jaki rodzaj kinkietów będzie najbardziej odpowiedni w naszym mieszkaniu?

Zakup kinkietu – o czym pamiętać?

Przed zakupem dodatkowego oświetlenia należy przemyśleć kilka aspektów. Współcześnie można bez trudu znaleźć kinkiety nowoczesne, klasyczne, w stylu vintage czy minimalistycznym. Dobrze jednak nie kierować się wyłącznie ich estetyką. Design kinkietów powinien pasować do głównego oświetlenia, a także do wystroju (mebli, dodatków, koloru ścian itd.). W przeciwnym wypadku w aranżacji pomieszczenia zapanuje chaos. Nie będzie miało znaczenia, że wybraliśmy najpiękniejszy czy najdroższy model – zaburzy harmonię wnętrza.

Prócz wyglądu kinkietów liczy się również ich rozmiar, rodzaj emitowanego światła, umiejscowienie oraz sposób montażu. Zbyt małe nie spełnią swojej funkcji, natomiast za duże mogą przytłumić wystrój. Kinkiet może być usytuowany centralnie, gdy ma odgrywać rolę głównego światła. W ten sposób mocuje się go w przedpokojach, kuchniach czy sypialniach. Jeżeli jego zadanie będzie ograniczało się do doświetlania, zazwyczaj montuje się go na ścianie lub indywidualnie dopasowuje miejsce mocowania.

Jakie kinkiety sprawdzą się w mieszkaniu?

Lampki z kategorii kinkietów mogą być montowane pojedynczo bądź w zestawach, w zależności od gustu właścicieli oraz przeznaczenia. Przykładowo, przy łóżku sprawdzi się kinkiet pojedynczy z regulacją kierunku padania światła. Będzie z powodzeniem służył jako lampka nocna. Z kolei w łazience lepszym rozwiązaniem mogą być kinkiety symetryczne, umieszczone po obu stronach lustra.

W przestrzeni nad zlewozmywakiem, przy biurku roboczym albo w kącie ściany egzamin zda pojedynczy kinkiet. Przy suficie czy nad listwą przypodłogową można postawić na model kinkietów podwójnych lub zestaw złożony z kilku lampek.

Kinkiety jako oświetlenie zadaniowe

Jeżeli chodzi o światło, można zdecydować się na zimne, mocne, podkreślające dany akcent w pokoju (np. obraz) lub przytłumione, które zapewni intymną atmosferę. Warto wziąć pod uwagę warianty z ruchomymi kloszami. Skierowanie ich w dół zapewni więcej światła, więc lepiej oświetli powierzchnię stołu, biurka bądź fotel, w którym czytamy. Odchylenie klosza do góry zagwarantuje kojący klimat. Ponadto wiązka światła nie będzie razić mieszkańców w oczy.

Ostatni element, na który dobrze zwrócić uwagę, to materiał klosza. Przezroczysty będzie dawać mocniejsze światło, a pełny – dyskretniejsze, stłumione.

Po zastanowieniu się można podjąć decyzję o zakupie kinkietów, które idealnie wkomponują się w przestrzeń naszego mieszkania.