Jak wybrać dobrą lokalizację dla pompy ciepła?

jak-wybrac-dobra-lokalizacje-dla-pompy-ciepla

Pompa ciepła to nowoczesna alternatywa dla klasycznego sposobu ogrzewania domu. Coraz częściej pełni rolę instalacji uzupełniającej. Uniwersalność pomp ciepła powoduje z kolei, że sprawdzają się nie tylko do ogrzewania budynków, ale również do podgrzania wody użytkowej itd. By cieszyć się wszystkimi zaletami, jakie daje to rozwiązanie, należy odpowiednio ulokować pompę ciepła w budynku. O czym pamiętać?

Gdzie zamontować pompę ciepła na zewnątrz budynku?

Pompa ciepła może być zamontowana na zewnątrz oraz wewnątrz budynku. Modele powietrzne i gruntowe zazwyczaj przeznaczone są do montażu na zewnątrz. Taka lokalizacja urządzenia jest możliwa, dzięki specjalnej obudowie wykonanej z metalu, który zabezpiecza się specjalną powłoką ochronną. W przypadku pomp ciepła zewnętrznych najlepiej jest umieścić je przy ścianie zewnętrznej. Pozwoli to uzyskać najlepsze połączenie z instalacją dolnego źródła. Należy jednak pamiętać, że odległość od budynku musi wynosić od 30 cm do 1,5 m. Pozwala to pompie ciepła pobrać powietrze niezbędne do prawidłowej pracy. Czerpnia nie może z kolei znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie z przeszkodami terenu czy drzewami, a wyrzutnia nie powinna być skierowana na ściany budynku, ponieważ mogą ulec zawilgoceniu. Jeśli poszukujesz sprawdzonych rozwiązań, to instalacje pomp ciepła z Podhala spełnią Twoje oczekiwania!

O czym pamiętać wybierając lokalizację pompy ciepła wewnątrz budynku?

Modele pomp ciepła montowane wewnątrz budynku swoją wielkością przypominają niewielką lodówkę. Urządzenia te mogą wymagać innej ilości dodatkowego osprzętu. Nie są to hałaśliwe maszyny (40 – 60 dB), ale należy mieć na uwadze, że wykonując ciągłą pracę, mogą przeszkadzać domownikom. Dlatego lokalizację wewnętrznej pompy ciepła warto ustawić w takich miejscach, które będą oddalone od sypialni czy pokoju dziennego. Dobrym wyborem będzie pomieszczenie gospodarcze, pralnia lub przydomowy garaż. Profesjonalne doradztwo w zakresie montażu i wyboru lokalizacji pomp ciepła oferuje m.in. firma wiertnicza FHY Daniel z Małopolski, która posiada ogromne doświadczenie w branży.

Dlaczego warto wybierać nowoczesne pompy ciepła?

Nowoczesne pompy ciepła to urządzenia, które wyróżniają się wygodą w eksploatacji i praktycznie nie wymagają obsługi. Ich ogromną zaletą jest również to, że nie emitują zanieczyszczeń, pyłów i dymów i spełniają standardy programu Czyste Powietrze. Brak zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery daje z kolei możliwość zamontowania pomp w dowolnym miejscu.