Jak wprowadzić lustra do aranżacji?

Pragnienie zobaczenia własnego odbicia towarzyszy człowiekowi niemal od zawsze. W zależności od epoki oraz położenia geograficznego różne były pomysły na to, jak tę ciekawość zaspokoić. W starożytnym Egipcie rolę zwierciadeł pełniły polerowany brąz i miedź, w Turcji doszukiwano się swojego odbicia w gładkiej powierzchni obsydianu, natomiast grecy przeglądali się w złocie.

Lampa nad lustro i nie tylko – jak wykorzystać lustro, by uzyskać jak najwięcej korzyści?

Lustro do dziś dzień służy do dekoracji pomieszczeń. Oprawione w bogato zdobione ramy wisiały w przestronnych wnętrzach pałaców niczym prawdziwe dzieła sztuki. Obecnie, w dobie kryzysu metrażowego mieszkań, projektanci zachęcają do zastosowania luster również w pomieszczeniach o małych metrażach. Nadal ma to na celu uzyskanie optycznych korzyści. Powierzchnia lustra, a raczej efekt, jaki daje, wpływa w znacznym stopniu na naszą percepcję. Istotne jest tutaj również dobre oświetlenie, dlatego w wielu przypadkach Lampa nad lustro będzie świetnym rozwiązaniem.

Lustro wydłuża krótki korytarz, poszerza wąski salon, a powieszone między dwoma oknami potrafi powiększyć powierzchnie nawet o 100 procent. Lustrzane tafle wnoszą do wnętrz całkowicie nową perspektywę – mogą być elementem dekoracyjnym, który umieszczony we właściwym miejscu skoryguje nieprawidłowe proporcje pomieszczenia oraz w prosty sposób powiększy optycznej wnętrze o małym metrażu, wprowadzi do niego więcej światła oraz nada mu interesującej głębi.

Gdzie wieszać lustro, aby nie zakłócić harmonii aranżacji?

Lustra przez wiele lat pełniły wyłącznie funkcję użytkową. W mieszkaniu można było spotkać przeważnie małe lustro w łazience oraz wąskie w przedpokoju. Obecnie można zauważyć pewne ośmielenie wymiarowe oraz tendencję do dekorowania innych pomieszczeń właśnie przy pomocy luster.

Łazienka to miejsce, które najbardziej kojarzy się z lustrem, a ponieważ minął czas, gdy aranżując łazienkę, ogranicza się do zamontowania nad umywalką szafki z lustrzanymi drzwiczkami, należy dobrze przemyśleć swój wybór. Zauważono, iż lustro kształtuje przestrzeń oraz wizualny odbiór wnętrza. W łazienkach o małym metrażu doskonale sprawdza się powiedzenie: im większe lustro, tym lepsze. Najlepszym rozwiązaniem jest wklejenie lustra tak, aby zrównało się z licem płytek. W dodatku nie może zabraknąć elementu, jakim jest Lampa nad lustro, która pozwoli na odpowiednie doświetlenie odbicia w pomieszczeniu, które zazwyczaj nie ma naturalnego źródła światła – okien.

W salonie lustro najlepiej zawiesić nad sofą – to wręcz klasyczne rozwiązanie w aranżacji, które daje niemal stuprocentową pewność, iż efekt będzie zadowalający. Należy jednak pamiętać, iż oprócz światła lustro odbija również bezpośrednie sąsiedztwo przedmiotów, więc w celu uniknięcia optycznego bałaganu, należy unikać umieszczania naprzeciwko ciemnych ścian, dużych obrazów, a nawet komody czy biblioteczki.