Jak udrożnić zatkane rury domowymi sposobami?

hydraulik-wroclaw

Cieknący kran, zapowietrzone grzejniki, czy pęknięta rura to jedne z najpopularniejszych awarii hydraulicznych występujących w naszych domach. Bardzo często pojawiającym się problemem są także zatykające się rury i odpływy. Tego rodzaju usterki wynikają niekiedy z błędów poczynionych podczas montażu, choć ich geneza może tkwić także w niewłaściwej eksploatacji. Zdarza się, że zamiast od razu wezwać wtedy hydraulika, pragniemy działać na własną rękę. Poznaj kilka domowych sposobów na udrożnienie rur!

Sposób numer jeden – ocet, sól, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona

Jeden z popularnych sposobów na przetkanie rur oraz usunięcie nieprzyjemnych zapachów to wykorzystanie produktów spożywczych, które każdy z nas ma w swojej kuchni. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest wlanie do rur szklanki octu, następnie przepłukanie ich gorącą wodą, wsypanie około dziesięciu łyżek sody oczyszczonej oraz powtórne użycie wrzątku. W dalszej kolejności odpływ zatyka się korkiem i pozostawia na kwadrans. Po upływie tego czasu trzeba znowu użyć wody, a potem sprawdzić, czy zastosowana mieszanka okazała się skuteczna. Zamiast sody można użyć także sól lub kwasek cytrynowy.

Metoda numer dwa – stosowanie łatwo dostępnych środków chemicznych

Receptą na niedrożną kanalizację są również specjalistyczne produkty, w których składzie znajdują się substancje chemiczne o silnych właściwościach. Tego rodzaju środki chemiczne można kupić już za kilkanaście złotych – występują one w postaci proszku, żelu, płynu lub granulek. Ich działanie jest niekiedy naprawdę silne, dlatego używając ich, trzeba korzystać z rękawic ochronnych i nie nachylać się bezpośrednio nad odpływem. Warto przy tym kierować się instrukcją zamieszczoną na opakowaniu takiego preparatu.

Propozycja numer trzy – używanie specjalistycznych narzędzi

Niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po akcesoria do udrażniania odpływów. W takiej roli sprawdzają się na przykład: gumowe przepychacze oraz sprężyny hydrauliczne, czyli druty z ostrą końcówką. To pierwsze narzędzie zda egzamin w przypadku niewielkich usterek, natomiast drugie sprawdzi się przy poważniejszych niedrożnościach.

Sposób numer cztery – działania prewencyjne

Trzeba mieć na uwadze, że zatkanym rurom można zapobiec. Wystarczy tylko wykazać się odrobiną rozwagi i nie wylewać do zlewu zabrudzeń różnego typu, czy pozostałości po spożytych posiłkach. Najgorzej na stan odpływów działają fragmenty jedzenia, tłuszcz, czy włosy. Aby zatrzymać tego typu zanieczyszczenia, należy nałożyć na odpływ sitko.

Domowe sposoby nie działają – co robić?

Niekiedy zdarza się jednak, że pomimo najszczerszych chęci, podejmowane przez nas działania nie przynoszą oczekiwanego skutku. Awaria nie tyle nie ustępuje, ile wręcz poszerza swój zakres. W takich sytuacjach pomóc może Ci tylko hydraulik. Wrocław Stare Miasto, Śródmieście, czy Psie Pole to lokalizacje, w których bez przeszkód znajdziesz pomoc w tym zakresie. Doświadczeni fachowcy dysponujący wiedzą i są zaopatrzeni w profesjonalne narzędzia, dzięki czemu szybko uporają się nawet z najbardziej wymagającą usterką.

Źródło zdjęć: freepik.com