Jak stworzyć szklarnie ogrodową?

W dzisiejszych czasach, gdzie coraz ciężej jest dostać świeże i dobre owoce, coraz więcej ludzi szuka sposobów na hodowanie owoców i warzyw samemu. Szklarnia ogrodowa pozwoli nam na zapewnienie sobie najwyższej jakości produktów, przy niewielkim nakładzie pracy.

Z czego może być wykonana szklarnia?

W zależności od stylu naszego ogrodu możemy dobrać inny materiał, z jakiego zbudujemy szklarnie. Dla jednych lepiej sprawdzi się szklarnia drewniana, a dla innych zwykły tunel foliowy, na pewno jest w czym wybierać. Do najbardziej popularnych szklarni należą:

  • Szklarnia ogrodowa aluminiowa – jej ogromną zaletą jest design, który idealnie pasuje do nowoczesnych ogrodów. Niestety, jest podatna na różne uszkodzenia fizyczne, jak np. uderzenia. Z tego powodu, szklarnia ta, nadaje się przede wszystkim do spokojnych i dobrze zadbanych miejsc.
  • Szklarnia drewniana – cechuje się elegancją, pasuje bardziej do domku na przedmieściach. Pomimo że wygląda bardzo ładnie, ze względu na materiał, wymaga ciągłego impregnowania. Jeśli nie zadbamy o dobru impregnat, to drewno szybko traci na kolorze, przez co szklarnia nie będzie tak dobrze wyglądać.
  • Szklarnia foliowa – nie należy do najładniejszych, a jej przeznaczenie jest czysto praktyczne, niekoniecznie estetyczne. Ogromną zaletą natomiast, jest cena materiału, z którego można ją wykonać.
  • Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu – do jej największych zalet należy wytrzymałość na warunki pogodowe, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki swojej wytrzymałości nadaje się ona idealnie do miejsc, gdzie rośliny będą narażone na zwierzęta.

Gdzie powinna znajdować się szklarnia ogrodowa?

Wybierając miejsce dla szklarni, ważne jest, żeby stała ona w dobrze oświetlonym miejscu. Jednak pojawia się tutaj problem lokalizacji naszego miejsca z narzędziami, które są nam niezbędne w ogrodzie. Wygodniej jest posiadać szklarnie bliżej domku ogrodowego albo garażu, z którego będziemy wszystko nosić. Dlatego, nie zawsze trzeba stawiać na efektywność, czasem warto zadbać o komfort.

Jak wygląda prawny aspekt budowy szklarni ogrodowej?

Prawnie rzecz biorąc, możemy zbudować szklarnie na własny użytek, jeśli nie przekracza ona powierzchni 35m2 i wysokości 5 metrów przy stromych dachach i 4 metrów przy płaskich. Do tego, jeśli chcemy mieć więcej niż jedną szklarnię na jednej działce, to musimy zadbać o to, żeby nie przekroczyć ilości dwóch szklarni na 500m2.

Następnie miesiąc wcześniej musimy zgłosić do urzędu plany budowy szklarni ogrodowej. Po upłynięciu trzydziestu dni od momentu złożenia przez nas wniosku do urzędu zostanie nam udzielona “cicha zgoda”. Jeśli wszystko zostanie poprawnie wypełnione, możemy zacząć całkowicie legalnie budowę.

Szklarnia ogrodowa – jak ją zbudować?

Jeśli budujemy małą szklarnię o powierzchni do 35m2, nie potrzebujemy wynajmować żadnej firmy, która by się tym zajęła. Potrzebujemy jedynie projektu i materiałów, a z budową powinniśmy poradzić sobie sami.

Do najprostszych szklarni do zbudowania należą drewniana i foliowa. Ta pierwsza będzie od nas wymagała trochę większego wysiłku, ale jeśli się przyłożymy, to będzie prezentowała się doskonale. Szklarnie foliowe są jednak prostsze do zbudowania i jeśli potrzebujemy jej tylko do praktycznego zastosowania, to będzie ona w sam raz. Jeśli jednak martwimy się, że nie damy rady, to istnieje jeszcze opcja zakupu szklarni specjalnie stworzonych do montażu ręcznego.

Trzeba zadbać także o odpowiednie fundamenty pod naszą szklarnię. W zależności od tego, z czego jest ona wykonana, takie fundamenty dobierzemy. W niektórych sytuacjach nie są one nawet potrzebne. Podczas budowania foliowej szklarni ogrodowej nie musimy przejmować się fundamentami, ponieważ wystarczy, że przymocujemy ją hakami do ziemi.

Kiedy się już na wszystko zdecydujemy, możemy postawić konstrukcje naszej szklarni ogrodowej tak jak w projekcie. Gdy już to zrobimy, pozostaje pokrycie jej materiałem, który wybraliśmy. Może to być folia, szkło albo pokrycia z poliwęglanu, wybór należy tutaj do nas.