Jak sprawdzić, czy konto jest nieprawdziwe?

Social media stały się w ostatnich latach miejscem spotkań w sieci, budowania swojej marki osobistej, dzielenia się z innymi częścią swojego życia. Niestety wraz z rozwojem mediów społecznościowych pojawiły się także różne zagrożenia. Jedno z nich stanowią fałszywe konta. Jak sprawdzić, czy konto jest nieprawdziwe? Przygotowaliśmy kilka wskazówek!

Fake konta na Instagramie – czym są?

Fejkowe konta na Instagramie są niestety powszechnym zjawiskiem, z którym prędzej czy później spotka się każdy użytkownik tego medium społecznościowego. Bez względu na to, jak duże jest Twoje konto na Insta i co na nim publikujesz, mogą chcieć Cię zaobserwować fałszywe profile. Jeśli masz ustawienia prywatne – wówczas od razu możesz je zweryfikować osobę i odrzucić, gdy masz podejrzenia co do prawdziwości. W przypadku konta publicznego, tego typu profile mogą Cię zaobserwować, a Ty musisz ręcznie je odnaleźć, sprawdzić i ewentualnie usunąć z grona obserwujących Cię osób.

Jak sprawdzić, czy konto jest nieprawdziwe?

Oto kilka kwestii, które powinny wzbudzić Twoją czujność!

  • Duża ilość obserwujących, przy jednocześnie małej ilości polubień pod zdjęciami.
  • Świeże konto ze sporą ilością zdjęć dodanych w krótkim odstępie czasu (zwykle w ciągu 1-7 dni).
  • Brak zdjęć lub opisu na profilu.
  • Dziwny login – kombinacja liter, cyfr, znaków.
  • Konta te publikują uniwersalne komentarze, niezwiązane z Twoimi postami (np. Super!, Nice pic, Lovely).
  • Konta te przesyłają podejrzane wiadomości prywatne, zachęcają do klikania w linki, brania udziału w konkursach.
  • Fejkowe profile często są obserwowane przede wszystkim przez osoby zza granicy o dziwnych nickach.
  • Weryfikacji możesz też dokonać, wyszukując grafiką w Google opublikowane zdjęcia — jeśli pochodzą one ze stron internetowych lub innych kont społecznościowych, najpewniej jest to fejk.

Co zrobić, gdy obserwują nas fejkowe konta?

Fejkowe konta mogą być nieszkodliwe – jeśli obserwują Cię pojedyncze, nie publikują niechcianych komentarzy czy nie wysyłają nieprzyjemnych wiadomości, nie musisz się obawiać. Jeśli jednak obserwuje Cię wiele takich kont, a przy tym działasz jako influencer i masz płatne współprace, mogą one negatywnie wpływać na Twoją wiarygodność w oczach marek. Również, jeśli tego typu konta spamują na Twoim profilu, przesyłają niebezpieczne linki, są natarczywe, możesz czuć się z tym źle i chcieć się z nimi uporać.

Co w takiej sytuacji zrobić? Jeśli masz profilu prywatny, odrzucaj prośby o obserwowanie. Jeśli masz konto publiczne, musisz ręcznie wyszukać tego typu fałszywe profile, wejść w nie, w prawym górnym roku kliknąć trzy kropeczki, tam nacisnąć „Usuń osobę obserwującą” i potwierdzić. Wówczas nie będzie ona już Twoim obserwatorem. W taki sposób nie zamykasz jej jednak drogi do tego, by ponowiła swój follow. Jeśli jesteś pewien, że to fake i chcesz ograniczyć temu profilowi dostęp do Twojego konta, naciśnij opcję „Blokuj”.