Jak rozliczyć podatek z zagranicy?

Praca poza granicami kraju to atrakcyjna opcja dla osób, które pragną poznać inne obyczaje, kulturę, skosztować całkiem innej kuchni i jednocześnie zarobić dobre pieniądze. Jednak, po powrocie do kraju bardzo ważna jest kwestia rozliczeń i uregulowania wszystkich zobowiązań. Jak wygląda zwrot podatku z Niemiec?

Zwrot podatku z Niemiec – co warto wiedzieć?

Niemcy to jedno z najczęściej wybieranych państw, kiedy chodzi o szybki zarobek. To kraj położony stosunkowo niedaleko od Polski, często pracują tam znajomi, a nawet członkowie rodziny. Z tego względu wyjazd nie wiąże się z tak dużym stresem i nie jest podróżą w nieznane. Aby rozliczyć podatek z Niemiec trzeba mieć na uwadze, że występują dwa typy wyliczeń. Chodzi o rozliczenie podatku ograniczone oraz nieograniczone. Pierwsza odmiana jest skierowana dla osób, które pracowały w Niemczech jedynie przez okres 183 dni albo krócej. Kolejny warunek w przypadku tego rozliczenia to kwota wynagrodzenia. Suma uzyskanych opodatkowanych przychodów dla jednej osoby nie jest większa od 90% dochodów ogólnych. Ta opcja jest mniej korzystna, gdyż podatnikom nie przysługują żadne ulgi, a to właśnie dzięki nim suma nadpłaconego podatku otrzymana z zagranicy jest wyższa. W przypadku ograniczonego sposobu nie ma możliwości rozliczenia się ze współmałżonkiem.

Druga opcja, czyli zwrot podatku z Niemiec w formie nieograniczonej dotyczy osób, które pracowały w kraju przeszło 183 dni. W trakcie rozliczenia mogą korzystać z wielu atrakcyjnych opcji i udogodnień. Zalicza się do nich odliczenie kosztów utrzymania oraz wydatków poniesionych na dojazdy do pracy. To doskonała opcja, która oznacza szereg korzyści dla podatnika.

Zwrot podatku z Niemiec – ważne terminy

Po zakończeniu pracy w Niemczech należy pamiętać, że w rok podatkowy kończy się wraz z ostatnim dniem roku kalendarzowego. Rozumie się przez to, że trwa od 1 stycznia i jego zakończenie przypada na dzień 31 grudnia. Dokumenty wykorzystywane w rozliczeniu podatkowym muszą zostać złożone najpóźniej do 31 maja roku następującego po roku podatkowym. Co ciekawe w sytuacji, kiedy nie doszło do złożenia informacji w terminie, Urząd Skarbowy wysyła przypomnienie, w którym wyznacza nowy termin, który obliguje do złożenia dokumentów umożliwiających rozliczenie z tytułu podatku. Jeśli ta czynność zostanie pominięta, podatnik może liczyć się z karą pieniężną – mieści się ona w przedziale od 100 do maksymalnie 500 euro.

Aby ubiegać się o zwrot  podatku, należy mieć przy sobie szereg dokumentów i uzupełnionych formularzy. Potrzebna jest wypełniona przez pracodawcę karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung), kopia dowodu osobistego oraz zaświadczenie UE/EOG o dochodach otrzymanych w Polsce (aby dokument był prawomocny, potrzebna jest pieczątka polskiego urzędu skarbowego).