Jak radzić sobie z zespołem suchego oka?

Zespół suchego oka to dolegliwość nazywana potocznie także suchym okiem. Może ona skutecznie uprzykrzyć życie każdemu z nas. Jest ona spowodowana albo nadmiernym parowaniem łez, albo po prostu ich niedoborem. Powoduje to, że śluzówka oka jest nadmiernie wysuszona, a to wywołuje nieprzyjemne objawy.

Przyczyny i objawy zespołu suchego oka

Zespół suchego oka może dotknąć każdego. Są jednak pewne czynniki, które sprzyjają występowaniu tej dolegliwości. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka powinniśmy szczególnie uważać, aby problem ten nas nie spotkał. Zespół suchego oka pojawia się najczęściej u osób po 40 roku życia. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, a dodatkowe czynniki, które podnoszą ryzyko zachorowania to okres menopauzalny czy też stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Występowaniu zespołu suchego oka sprzyja także długie wpatrywanie się w ekran komputera, przebywanie przez dłuższy czas w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także noszenie soczewek kontaktowych. W grupie szczególnego ryzyka są także osoby, które palą nałogowo papierosy oraz takie, które mieszkają w regionie, w którym powietrze jest wyjątkowo zanieczyszczone. Najczęstszym objawem zespołu suchego oka, jak wskazuje sama nazwa schorzenia, jest suchość oczu. Chory opisuje to często jako uczucie ziarenek piasku, które gromadzą się pod powiekami. Oczy osoby cierpiącej na zespół suchego oka są bardzo podrażnione, często zaczerwienione, a niekiedy odczuwany jest nawet światłowstręt. Nadmierne swędzenie oczu równie często towarzyszy temu schorzeniu.

Krople do oczu bez konserwantów i inne sposoby leczenia suchego oka

Zespół suchego oka to specyficzne schorzenie. Tak naprawdę nie jest możliwe całkowite jego wyeliminowanie, a więc jego leczenie polega tylko na łagodzeniu objawów, które mu towarzyszą. Jeśli odczuwamy powyżej opisane symptomy, możemy na własną rękę poprawić kondycję swoich oczu. Dobrym środkiem, który możemy użyć w tym celu są krople do oczu bez konserwantów. Powinniśmy zakrapiać oczy zawsze wtedy, gdy odczuwamy nadmierne wysuszenie śluzówek. Dzięki temu nawilżymy je, co przyniesie nam wyraźną ulgę i poprawi ich ogólną kondycję. Ważne jednak, aby były to właśnie krople do oczu bez konserwantów, gdyż wszelkie sztuczne substancje mogą powodować dodatkowe podrażnienia. Oprócz stosowania kropli powinniśmy także w miarę możliwości skrócić czas pracy przy komputerze oraz zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Zamiast nich lepiej będzie nosić okulary korekcyjne. Suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy przez dłuższy czas również nie sprzyja naszym oczom. Powinniśmy w związku z tym zainwestować w dobry nawilżacz powietrza. Ograniczmy także czas przebywania w klimatyzowanych czy zadymionych pomieszczeniach. Podstawowym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest rzucenie palenia. Jeśli po zastosowaniu się do tych rad nasze objawy nie łagodnieją lub kondycja naszych oczu wyraźnie się pogarsza, powinniśmy udać się niezwłocznie do lekarza okulisty.