Jak radzić sobie z suchą skórą u noworodka?

Skóra małego dziecka znacznie różni się od skóry osób dorosłych. Jest niezwykle wrażliwa i należy o nią odpowiednio zadbać. Szczególnie dokuczliwa dla noworodka może być suchość skóry, która często przyczynia się do bardzo wielu urazów mechanicznych i stanowi dla naszego dziecka duży dyskomfort.

Sucha skóra u noworodka – emolient do pielęgnacji skóry dziecka

Kluczową kwestią przy pielęgnacji wrażliwej skóry noworodka jest prawidłowa jego kąpiel. Jest to niezwykle istotny etap, na który szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zauważymy, że skóra naszego dziecka jest nadmiernie przesuszona. Możemy to rozpoznać przede wszystkim po jej łuszczeniu się. Sucha skóra noworodka taka jest także bardzo podatna na wszelkie podrażnienia, co też powinno być dla nas niepokojącą wskazówką. Przy kąpieli noworodka przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, z jakich kosmetyków myjących korzystamy. Używajmy tylko kosmetyków dobrej jakości, przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji skóry tak małych dzieci. Nie możemy użyć żelu czy mydła, którego używamy sami – sucha skóra noworodka jest zbyt wrażliwa i moglibyśmy dodatkowo ją podrażnić. Wybierajmy takie produkty, których skład jest jak najbardziej naturalny. Dla skóry szczególnie przesuszonej dobrym rozwiązaniem będą produkty, które w składzie mają emolienty. Emolient nawilży i zmiękczy skórę naszego malucha, chroniąc ją jednocześnie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kosmetyki dla noworodków, które w składzie mają emolient możemy kupić z łatwością w aptece czy drogerii.

Nawilżanie skóry noworodka po kąpieli

Kąpiel to nie jedyny etap, w którym powinniśmy zadbać o skórę naszego dziecka. Gdy używamy produktów myjących zawierających emolienty, zazwyczaj nie musimy już natłuszczać skóry dziecka po kąpieli. Jednak jeśli jest ona bardzo przesuszona, warto od czasu do czasu użyć delikatnego balsamu czy olejku. Nie zapominajmy także, że na stan skóry noworodka wpływa bardzo wiele czynników zewnętrznych, takich jak na przykład suche powietrze. Powinniśmy zwrócić na to uwagę przede wszystkim w okresie grzewczym, kiedy nawilżenie powietrza w naszych pomieszczeniach jest zazwyczaj bardzo niskie. Dlatego też warto zainwestować w dobry nawilżacz powietrza, który postawimy w pokoju, w którym śpi nasze dziecko. Gdy kondycja skóry malucha nie poprawia się mimo wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji i dostatecznego nawilżenia powietrza, powinniśmy rozważyć wizytę u lekarza. Być może są jakieś inne czynniki, które wpływają na przesuszenie skóry dziecka, a które jest w stanie zauważyć tylko specjalista.