Jak radzić sobie z przebarwieniami zębów?

jak-radzic-sobie-z-przebarwieniami-zebow

Marzysz o pięknym, białym uśmiechu? Chcesz pozbyć się powstałych przebarwień? Sprawdź najlepsze metody na usunięcie plam widocznych na zębach i ciesz się zdrowym i nieskazitelnym uzębieniem.

Skąd biorą się przebarwienia zębów?

Przebarwienie zębów to jedna z najbardziej stygmatyzowanych dolegliwości związanych z jamą ustną. Bardzo często estetyczne kwestie związane z uzębieniem łączone są bezpośrednio z nieprawidłową higieną. Jest to jednak tylko jedna z kilku możliwych przyczyn pojawiania się przebarwień nazębnych.

Niezależnie od tego, skąd dokładnie bierze się przebarwienie na zębach, warto zastanowić się nad tym, jaki jest jego rodzaj oraz co może on oznaczać. W niektórych przypadkach objaw ten wskazuje na pojawienie się różnego rodzaju dolegliwości związanych z jamą ustną takich, jak próchnica, demineralizacja szkliwa. W takich przypadkach niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty. Wielu z nich można znaleźć w lublinieckiej klinice AllSmiles Dental. Jeśli przebarwienie nie jest związane z żadną chorobą, a problem stanowi jedynie kwestię estetyczną, warto zastanowić się nad sposobem jego usunięcia. Istnieją także sposoby na zmniejszenie możliwości powtórnego pojawienia się tej dolegliwości.

Przebarwienie zębów – czym jest i jakie są jego rodzaje?

Przebarwienie zęba to nic innego jak zmiana barwy lub nasycenia jego koloru. Może ono dotyczyć zarówno zębów stałych, jak i mlecznych, występujących u dzieci. Wyróżnia się kilka rodzajów przebarwień ze względu na:

  • ilość przebarwionych zębów (miejscowe, całościowe),
  • kolor,
  • przyczynę powstania,
  • miejsce (przebarwienie wewnętrzne lub zewnętrzne).

Co oznacza przebarwienie zębów?

Najczęściej pojawiające się przebarwienia przyjmują dwie skrajne od siebie barwy. Są to plamy śnieżnobiałe bądź brązowe. Pierwsze z nich mogą wskazywać na nieodpowiednią dietę. Najczęściej jest to niedobór:

  • wapnia,
  • witaminy A,
  • witaminy D,
  • witaminy K.

Białe plamki na zębach mlecznych mogą natomiast stanowić sygnał o wadzie szkliwa lub początkowej fazie próchnicy.

Brązowe plamy powstają natomiast w wyniku spożywania nadmiernych ilości kawy, herbaty i napojów gazowanych. Bardzo często pojawiają się również u osób palących nikotynę. Brązowe plamy to także możliwa oznaka próchnicy lub zaburzenia, jakim jest fluoroza.

Przebarwienia na zębach – jak się ich pozbyć?

Osoby, które zmagają się z przebarwieniami zębów, bardzo często chcą się ich pozbyć. Usunięcie niechcianego koloru płytki nazębnej jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszym z nich są metody domowe, które jedynie zmniejszają poszerzanie się problemu. Jest to między innymi stosowanie specjalnych past do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej. Sprawdzonym i skutecznym sposobem na usunięcie przebarwienia są jednak specjalne zabiegi dentystyczne. Stomatologia estetyczna zajmuje się między innymi usuwaniem przebarwień lub całościowym wybielaniem zębów. Metoda ta powinna być wykonana w sprawdzonych, bezpiecznych warunkach, wyłącznie w gabinecie stomatologicznym.

Jak zapobiec pojawianiu się przebarwień nazębnych?

Aby utrzymać efekty po zabiegu, należy przez około dwa tygodnie zachować tzw. białą dietę. Polega ona na wstrzymaniu się od spożywania wszystkich produktów powodujących przebarwienia. Prawidłowa dieta jest również niezbędna w ominięciu ponownego pojawienia się problemu. Nieocenionym sposobem w utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu jest także regularna i staranna higiena jamy ustnej. Nie należy również zapominać o odbywaniu wizyt dentystycznych co najmniej dwa razy w roku.