Jak przygotować się na proces rozwodowy?

Rozwód to trudny proces, do którego należy odpowiednio się przygotować, w zasadzie pod każdym względem. Zazwyczaj towarzyszą mu trudne emocje i stres, a czasami nieprzewidziane sytuacje. Wynika to z faktu, iż rozwiązanie małżeństwa wpływa na praktycznie każdy aspekt naszego życia, związany zarówno z dziećmi, jak i posiadanym majątkiem. Dobry prawnik jest jednak w stanie przygotować nas w odpowiedni sposób, podsuwając najlepsze rozwiązania.

Decyzja o rozwodzie – do dalej?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że emocje są złym doradcą i decyzja o rozwodzie podjęta w nerwach jest raczej złym pomysłem. Sprawę należy rozważyć na chłodno, analizując wszystkie za i przeciw oraz dotychczasowe życie. Jeśli jednak jesteśmy przekonani, że właśnie tego chcemy, w kolejnych czynnościach pomoże nam prawnik, do którego należy udać się w pierwszej kolejności.

  • W trakcie spotkań, konieczne jest ustalenie wizji rozwodu. Trzeba zatem zastanowić się czy ma on być z orzeczeniem o winie, czy może bez orzekania. Ważnym aspektem jest też określenie kto będzie sprawował bieżącą opiekę nad dziećmi, jak ma wyglądać kwestia alimentów oraz późniejszych kontaktów.
  • Następnie trzeba zebrać dowody dotyczące przyczyn rozpadu małżeństwa. Zazwyczaj są to SMS-y, zdjęcia, zeznania świadków, nagrania, dokumentacja medyczna itp. Niektóre osoby decydują się nawet na wynajęcie detektywa. Zebranie materiału dowodowego musi zastąpić jeszcze przed złożeniem pozwu.

Pozew rozwodowy – najważniejsze informacje

Wszystkie informacje dotyczące przyczyn rozpadu związku muszą zostać umieszczone w pozwie rozwodowym. Trzeba zawrzeć w nim również dane osobowe obu stron, oznaczenie właściwego sądu, zebrane dowody i żądania wraz z objaśnieniem przyjmowanego stanowiska. Dobry prawnik posiadający odpowiednio dużą wiedzę i kompetencje jest w stanie pomóc nam w uzyskaniu zadowalającego podziału majątku. Oprócz tego, konieczne jest złożenie dodatkowych dokumentów, m.in. odpisu aktu małżeństwa, odpisu aktów urodzenia dzieci i PIT-u za poprzedni rok.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Zapraszamy: prawnik Lębork