Jak przebiega profesjonalny serwis silnika samochodowego?

jak-przebiega-profesjonalny-serwis-silnika-samochodowego

Silnik można uznać za najważniejszy podzespół każdego samochodu, a jego stan ma szczególne znaczenie dla uzyskiwanych osiągów od prędkości maksymalnej i przyspieszenia przez poziom zużycia paliwa aż po generowany przez auto hałas oraz wytwarzane zanieczyszczenia. Utrzymanie jednostki napędowej w dobrym stanie technicznym wymaga jednak jej regularnego serwisowania i terminowej wymiany wszystkich materiałów eksploatacyjnych.

Co jest najważniejsze przy dbaniu o stan techniczny silnika?

Silnik samochodu pracuje w trudnych warunkach i jest narażony na ekstremalne obciążenia. Wiąże się to z temperaturą powstającą podczas spalania mieszanki paliwowo-powietrznej i odprowadzania powstających spalin, a także z ilością uzyskiwanych obrotów wału korbowego czy ruchem tłoków i zaworów. Zagrożeniem dla trwałości silnika jest również tarcie powstające między elementami ruchomymi – przede wszystkim pierścieniami i tłokami a gładzią cylindrów oraz przy wale korbowym i korbowodach.

Silniki są skonstruowane w taki sposób, by radzić sobie z niesprzyjającymi warunkami pracy. Za odprowadzanie temperatury odpowiada krążący w kanałach znajdujących się w bloku silnika w pobliżu cylindrów płyn chłodzący. Zadanie redukcji powstającego tarcia realizuje natomiast krążący w silniku olej, który tworzy tzw. film olejowy na powierzchni przemieszczających się elementów, co sprawia, że zamiast tarcia suchego występującego bezpośrednio między częściami metalowymi pojawia się tarcie mokre niepowodujące powstawania dodatkowych oporów ani niebezpiecznych dla trwałości silnika opiłków.

Najważniejszymi czynnościami serwisowymi, o których nie może zapomnieć żaden użytkownik samochodu, jest regularna wymiana oleju i filtrów, a także płynu chłodzącego, który z czasem traci swoje właściwości.

Jakie czynności serwisowe mogą wpłynąć na żywotność silnika?

Elementów, które muszą podlegać okresowej wymianie, jest jednak znacznie więcej. Nie można zapomnieć o montowaniu nowego filtra powietrza i paliwa, a także o konieczności sprawdzania stanu świec zapłonowych oraz używanych przewodów wysokiego napięcia. Do newralgicznych podzespołów należy też napęd rozrządu – wymieniane muszą być paski rozrządu, a także niektóre łańcuchy. Zużywają się także paski klinowe napędzające pompę wody.

Narzędzia i wyposażenie niezbędne przy serwisowaniu silników można kupić w firmie RG Narzędzia. Dostępne są m.in. akcesoria do wymiany oleju, rozrządu oraz wiele oprzyrządowania diagnostycznego. Wśród asortymentu znajdują się też elementy wyposażenia warsztatu samochodowego, narzędzia ręczne, pneumatyczne i elektronarzędzia.