Jak prawidłowo wykonać oczyszczenie organizmu z toksyn?

Oczyszczenie organizmu ma na celu usunięcie z niego różnego rodzaju substancji toksycznych, metali ciężkich oraz nadmiaru produktów będących efektem procesów przemiany materii. Służy temu odpowiedni plan żywieniowy bogaty przede wszystkim w błonnik. Jakie są domowe metody na oczyszczenie organizmu?

Na czym polega oczyszczenie organizmu z toksyn?

Oczyszczenie organizmu opiera się przede wszystkim o pozbycie się z organizmu nagromadzonych toksyn. Podstawą zastosowanej diety są świeże warzywa oraz niegazowana woda mineralna. Bardzo dobrze sprawdzają się także ziołowe napary. Detoks przeprowadzony we właściwy sposób przywraca energię, jak i poprawia funkcjonowanie wszystkich układów w organizmie człowieka. Proces oczyszczania organizmu wymaga ówczesnego przygotowania. Trzy dni przed rozpoczęciem detoksu należy wykluczyć kofeinę, alkohol, mleko, białą mąkę, jajka, czerwone mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Przygotowanie do oczyszczenia organizmu łagodzi objawy detoksu oraz skutkuje usprawnieniem całego procesu.

Oczyszczenie organizmu – odpowiednia dieta

Procesowi oczyszczania organizmu powinien towarzyszyć wybór właściwej diety. Optymalna jest dieta urozmaicone, którą należy stosować przez okres około 14 dni. W pierwszych dniach powinno się spożywać surowe lub gotowane warzywa i owoce, jak również pić wciskane soki warzywne i owocowe. Kolejno, w czwartym dniu detoksu, dietę należy wzbogacić o fermentowane produkty mleczne. Szósty dzień oczyszczania organizmu jest dniem, w którym do diety należy wdrożyć płatki, dziki ryż, grube kasze. Po następnych dwóch dniach diety wprowadza się chudy biały ser. Dziesiątego dnia detoksu można już dodać gotowane ryby, natomiast dwunastego dnia – chude mięso drobiowe.

Popularna dieta mająca na celu wspomóc oczyszczenie organizmu, zwana jest dietą sokową. Cechuje się tym, iż przez dwa tygodnie spożywa się lekkostrawne posiłki i wypija 0,5-1 litra świeżo wyciśniętych soków z warzyw i owoców.

Bardzo często stosuje się również dietę jabłkową. Bazuje ona na tym, iż przez 1 lub 2 dni powinno się jeść jedynie jabłka. Pektyny oczyszczają układ pokarmowy z resztek. Do diety należy wdrożyć również zieloną herbatę oraz sok jabłkowy.

Kolejną ciekawą dietą mającą na celu oczyszczenie organizmu jest dieta koktajlowa. Trwa ona dwa tygodnie oraz polega na tym, aby wypijać 3 szklanki koktajlu z owoców i kefiru. Należy przy tym jeść produkty zbożowe i (ewentualnie) chude mięso.

Najbardziej bezpieczna okazuje się jednak dieta zbożowa. Skutecznie oczyszcza ona organizm z toksyn w wyniku spożywania gotowanych ziaren pszenicy, dzikiego ryżu, natki pietruszki i kiełków.

Sposoby wsparcia diety w oczyszczaniu organizmu

Oczyszczenie organizmu może być wsparte poprzez:

  • odpowiednie nawadnianie organizmu;
  • unikanie spożywania nabiału, cukru, smażonych potraw, alkoholu i kofeiny;
  • szczotkowanie skóry szczotką do ciała przed kąpielą – pobudza tkankę limfatyczną i krążenie;
  • głębokie oddychanie (tlen wykazuje właściwości odtruwające),
  • aktywność fizyczna.