Jak prać ręczniki?

Kupując ręcznik mamy nadzieje mieć go jak najdłużej. Jednak często się zdarza, że ręczniki nieodpowiednio prane, bardzo szybko zaczynają tracić kolory, a w najgorszym wypadku, zaczynają się pruć. Co zrobić, żeby nie zepsuć ręcznika podczas prania i na co uważać?

Jak pranie może wpłynąć na ręcznik?

Ze względu na to, że ręczniki zazwyczaj są stworzone z myślą o ich odpowiednim praniu. Wielu ludzi nawet nie zauważa, jak po kilku miesiącach użytkowania, ręcznik traci swoją delikatność. Dzieje się tak, ponieważ tkaniny wykorzystane do produkcji ręczników, ulegają podczas prania w np. za wysokiej temperaturze, zniszczeniu. Konsekwencją tego jest to, że włókna zaczynają się luzować, aż w końcu powstają odstające nitki. Kiedy na ręczniku widzimy, że zaczynają odstawać kawałki materiału, to powinniśmy wymienić ręcznik.

Jeśli posiadamy kolorowe ręczniki, to musimy się dokładnie stosować się do zaleceń producenta. Jeśli będziemy używać złego trybu prania albo temperatura będzie za wysoka, to ręczniki bardzo szybko stracą swój naturalny kolor. Nie możemy na to pozwolić, ponieważ ręczniki stanowią także dodatek estetyczny do całego pomieszczenia.

Dlaczego powinno się prać ręczniki po ich zakupie?

Podczas ich produkcji używa się sporej ilości chemii, która po zakończeniu całego procesu tworzenia, pozostaje na ręczniku. Jeśli nie wypierzemy ręcznika zaraz po jego zakupie, to będziemy musieli się liczyć z tym, że nie będzie on chłonął wody. Do tego, korzystanie z ręcznika przed pierwszym praniem będzie niewygodne, jest on szorstki i nieprzyjemny dla skóry.

Jak prać ręczniki, aby zachowały swoją delikatność?

Bardzo ważne jest upewnić się, że woda, która jest u nas w domu, nie jest zbyt twarda. Długotrwałe pranie ręczników w twardej wodzie może spowodować, że ręcznik stanie się o wiele bardziej szorstki i szybciej się zepsuje. Do tego, jeśli woda jest twarda, to niekorzystnie wpływa to nie tylko na nasze ręczniki, ale też na naszą pralkę. Jeśli woda jest zbyt twarda, zadbajmy o to, żeby aby odpowiednio ją zmiękczyć.

Środki czyszczące w dużych ilościach, nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Jeśli użyjemy zbyt dużej ilości detergentów, to w ręczniki zaczną przenikać wszelkie proszki

i płyny. Po kilku praniach, w zbyt dużej ilości detergentów, ręczniki zaczną stawać się twarde i nieprzyjemne w dotyku. Raz na jakiś czas, można wyprać ręcznik ręcznie w ciepłej wodzie, po to, żeby z ręcznika pozbyć się nadmiernej chemii, która się na nim osiada.

Czasem, jeśli nie chcemy używać detergentów do prania ręczników, to możemy zastosować domowe sposoby. Do przegródki pralki gdzie powinien być wlany płyn do prania, zamiast niego wlewamy ocet. Jest to skuteczny sposób na zmiękczenie ręcznika, bez żadnych problemów i zbędnej chemii.

Zadbajmy jeszcze o to, żeby ręczniki w pralce nie były prane z niczym innym. Ubrania są o wiele delikatniejsze, przez co wrzucenie ich do bębna z ręcznikami mogłoby je zniszczyć.

O co trzeba dbać poza praniem?

Gdy już będziemy odpowiednio prać ręczniki, pozostaje nam jeszcze zadbać o, chociażby ich odpowiednie suszenie. Jeśli chcemy, żeby ręcznik zachował swoją miękkość po praniu, warto, jest zrezygnować z suszenia go w suszarkach. Najlepiej sprawdza się tradycyjne suszenie na słońcu. Jednak trzeba uważać, żeby ręcznik nie był wystawiony na promienie słoneczne, ponieważ mogą one pozbawić go koloru. Wszelkie suszarki powodują, że ręczniki mną się, przez co wyglądają nieestetycznie. Choć wiele osób bardzo by chciało, to nie można prasować ręczników, dlatego zadbanie o to, żeby nie pogięły się podczas suszenia, jest bardzo ważne.

Czy można zbyt często prać ręczniki?

Tak jak każdy przedmiot, ręcznik posiada wytrzymałość materiału, dlatego jego ciągłe pranie przyśpieszy jego zepsucie. Aczkolwiek, jeśli w naszej łazience jest dość wilgotno, a my sami z ręcznika korzystamy regularnie, ważne jest, żeby prać raz na 2 dni. Na mokrych rzeczach bardzo często osiadają się grzyby i bakterie, przez co na ręcznik jest dla nich idealnym miejscem do rozwoju.