Jak powrócić do sprawności po urazie stawu kolanowego?

Staw kolanowy to jeden z najważniejszych stawów w naszym organizmie. Ma on jednak dość skomplikowaną budowę. Spotykają się w nim trzy kości – rzepka, kość piszczelowa oraz kość udowa. Urazy stawu kolanowego zdarzają się niezwykle często, a powrót do całkowitej sprawności zwykle bywa trudny.

Powolna rehabilitacja stawu kolanowego

Staw kolanowy pozwala nam na codzienne, „normalne” funkcjonowanie. Przy jego skręceniu trudno jest nam poruszać się i wykonywać nawet najprostsze czynności. Ze względu na to, jak bardzo staw kolanowy codziennie jest obciążony, jego urazy są częste, jednak warto pamiętać, że nie można ich bagatelizować. Zlekceważone skręcenie stawu kolanowego może dać o sobie znać nawet po wielu latach. Dlatego też bardzo ważny w przypadku tego urazu jest odpoczynek i nieforsowanie chorego stawu. W pierwszym okresie po urazie powinniśmy ograniczyć ruch do minimum. Warto przez pierwsze dni po urazie przekazać swoje obowiązki któremuś z domowników i zrezygnować z pracy fizycznej. Przeciążenie stawu w tym okresie może wiązać się z silnym bólem i pozostawieniem trwałych zmian, które mogą mieć poważne konsekwencje. Nie należy jednak zbyt długo pozostawać w bezruchu. Umiar jest więc wskazany również tutaj – bardzo powoli, lecz regularnie próbujmy wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne, które pozwolą nam powrócić do całkowitej sprawności. Wielu z nas ignoruje potrzebę rehabilitacji, myśląc, że jest ona potrzebna tylko sportowcom, którzy doznali kontuzji. Nic bardziej mylnego – ćwiczeniom rehabilitacyjnym powinien poddać się każdy z nas, aby jak najszybciej i skutecznie powrócić do zdrowia, a także aby zminimalizować ryzyko ponownych urazów w przyszłości. Kwestię ćwiczeń rehabilitacyjnych należy oczywiście skonsultować ze specjalistą. Robienie ich na własną rękę, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, może doprowadzić do pogłębienia się kontuzji.

Stabilizator na kolano – czy warto go nosić po skręceniu stawu kolanowego?

Stabilizator na kolano polecany jest pacjentom, którzy przeszli skręcenie stawu kolanowego, a niekiedy nawet zaleca się go zamiast gipsu w przypadku poważniejszych urazów. Dzięki niemu staw jest ustabilizowany, co działa na niego korzystnie – staw kolanowy jest bowiem jednym z najbardziej obciążonych w całym naszym organizmie. Wyróżniamy stabilizatory elastyczne oraz sztywne. Warto pamiętać jednak, aby stabilizator na kolano był wybierany w konsultacji ze specjalistą. Należy bowiem przy wyborze wziąć pod uwagę wiele czynników – na przykład typ urazu oraz jego stopień. Bardzo istotne jest, aby stabilizator był wykonany z odpowiedniego materiału, który przepuszcza powietrze. Dzięki temu utrzymanie higieny będzie dużo łatwiejsze. Niezwykle ważne jest również to, żeby dobrać odpowiedni rozmiar stabilizatora na kolano. Za mały lub za duży stabilizator może nie tylko nie pomóc, ale nawet wyrządzić jeszcze większą szkodę.