Jak poprawnie jeść sushi?

jak-poprawnie-jesc-sushi

Prawidłowe jedzenie sushi nie jest trudne, wiele osób uważa je nawet za banalnie proste. Dlaczego więc tak bardzo się go boimy? Wynika to przede wszystkim z obawy przed posługiwaniem się pałeczkami. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Jak poprawnie jeść sushi? Czy możliwe jest zrezygnowanie z pałeczek i jedzenie sushi rękoma? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

„Czy muszę jeść sushi pałeczkami?”

Jeżeli nigdy nie miałeś okazji jeść sushi (albo miałeś, ale nigdy nie jadłeś go zgodnie z zasadami), to zapewne nie raz zadawałeś sobie pytanie: czy muszę jeść sushi pałeczkami? Najwięcej obaw związanych z jedzeniem sushi wynika przede wszystkim z braku umiejętności posługiwania się pałeczkami. Wychowując się w kulturze, w której to nóż, widelec i łyżka grają pierwsze skrzypce, trudno „przestawić się” na jedzenie pałeczkami. Pamiętaj jednak – nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Strach prawie zawsze ma wielkie oczy, a tego, czego jeszcze nie umiesz, bez problemu możesz się nauczyć.

No dobrze, ale czy to oznacza, że musisz „okiełznać” w dłoni te nieszczęsne pałeczki i zacząć się nimi sprawnie posługiwać? Oczywiście, że nie! Jedz tak, jak Ci wygodnie. Czy wiesz o tym, że jedzenie sushi rękoma jest w zgodzie z japońskimi tradycjami? Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, co powoduje zbędne obawy przed jedzeniem sushi. Jeśli więc nie polubisz się z pałeczkami i zechcesz chwytać sushi rękoma, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś tak zrobił. Jadaj w jaki sposób, który jest dla Ciebie maksymalnie wygodny – dzięki temu spożywane przez Ciebie pyszności będą maksymalnie smaczne, a Ty osiągniesz stan charakterystycznej błogości w trakcie posiłku. Nie pozwól na to, by pałeczki popsuły CI kulinarny seans.

Jeżeli jednak stwierdzisz, że warto opanować technikę posługiwania się pałeczkami podczas jedzenia sushi – na przykład z tego powodu, że chcesz zabrać swoją drugą połówkę do dobrej restauracji w centrum Gdańska i zależy Ci na tym, by zrobić na niej duże wrażenie, pamiętaj o tym, że podczas używania pałeczek do sushi wykorzystuje się ich dwa końce. Jak to możliwe? Choć liczna grupa osób nie zdaje sobie z tego sprawy, to kiedy nabiera się sushi ze wspólnego talerza, powinno się to robić grubszą częścią pałeczek.

Zapamiętaj więc – cieńsza część pałeczek służy do wkładania sushi do ust, grubsza natomiast do nabierania kawałków ze wspólnego talerza – chyba że jesz sushi solo, wtedy obracaj pałeczkami, jak tylko Ci wygodnie J. A, jeszcze jedno – jeśli chcesz jeść sushi w prawidłowy sposób, to nigdy nie nabijaj go na pałeczki! Nie baw się też pałeczkami, kiedy z nich nie korzystasz – odłóż je równolegle na talerzu i chwyć po nie dopiero wtedy, kiedy będziesz chciał nałożyć sobie kolejny kawałek.

Jak jeść sushi, by nie popełnić gafy?

Wiesz już, że podczas jedzenia sushi należy wykorzystywać dwa końce pałeczek. Wiesz też, że jeśli lubisz jeść rękoma, to nic nie stoi na przeszkodzie, by chwytać nimi poszczególne kawałki sushi (pamiętając oczywiście o higienie: przed posiłkiem należy dokładnie umyć dłonie). Jakie są pozostałe zasady, o których warto pamiętać, nie chcąc popełnić żadnej gafy w trakcie jedzenia sushi? Nie jest ich wiele, natomiast jeżeli zależy Ci na ucztowaniu zgodnie z japońską tradycyjną, to musisz się do nich stosować. Oto najważniejsze z nich:

  • maczaj w sosie sojowym rybę, nie ryż: nasączone sposobem ziarenka mogłyby się rozkleić,
  • nigdy nie mieszaj pasty wasabi z sosem sojowym,
  • marynowany imbir (tzw. gari) nie jest składnikiem sushi, służy on wyłącznie do oczyszczania kubków smakowych – nie nakładaj więc go na poszczególne kawałki sushi,
  • jedz sushi na raz – w ten sposób wydobędziesz pełnię jego smaku.

Są to podstawowe zasady poprawnego jedzenia sushi. Pamiętaj jednak o tym, że nie zawsze trzeba być poprawnym. Czasami warto odłożyć zasady na bok i jeść sushi tak, by było nie tylko smacznie, ale i wygodnie. Nie zapominaj również o tym, że dodawanie sosu sojowego i wasabi do sushi nie jest wcale konieczne. Jeżeli nie przepadasz za tymi dodatkami, to po prostu ich nie jedz. Być może sos mango będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę i tylko on pozwoli Ci na zakochanie się w sushi? Sprawdź to!

Gdzie w Gdańsku można zjeść dobre sushi?

Skoro już wiesz, jak jeść sushi w prawidłowy sposób, przyszedł czas na znalezienie dobrej restauracji, w której przetestujesz swoje umiejętności. Jeżeli chcesz zjeść naprawdę dobre sushi, a Gdańsk jest tym miastem, w którym chętnie wyruszysz w pierwszą, kulinarną podróż do Japonii, sprawdź koniecznie, co ma Ci do zaoferowania gdański Słony Spichlerz, a dokładnie mieszczące się tam Ramen&Sushi by Mitsuro serwujące sushi.

Słony Spichlerz jest najlepszym Restaurant Market w całym Trójmieście. Znajdziesz w nim aż 9 kuchni z każdego zakątku świata. Poza tym ma świetną lokalizację, a jakość podawanego w nim jedzenia jest na najwyższym poziomie. Ramen&Sushi by Mitsuro to jedna z mieszczących się w Słonym stref gastronomicznych. To właśnie w tym lokalu skosztujesz przepysznego sushi, które zabierze Cię w wyjątkową podróż po krainie azjatyckich smaków. Podawane tam sushi przyrządzane jest według autorskich receptur Matii Sushi.

Co dokładnie można zjeść w Ramen&Sushi by Mitsuro – czy tylko sushi?

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z sushi i nie do końca wiesz, jakich smaków możesz się spodziewać po tej potrawie, Ramen&Sushi by Mitsuro jest idealnym miejscem do próbowania nowości. W tej wyjątkowej strefie Słonego będziesz mógł skosztować sushi w rozmaitej postaci. Znajdziesz w niej sushi z krewetką w temperze, łososiem, węgorzem, tuńczykiem, paluszkami krabowymi, a nawet sushi w wydaniu wege, jeśli nie jadasz ryb.

Pamiętaj jednak o tym, że sushi nie jest jedyną potrawą podawaną w Ramen&Sushi by Mitsuro. Lokal ten to wyjątkowe miejsce na kulinarnej mapie Gdańska i jednocześnie jedyne w centrum miasta, w którym można zjeść oryginalny ramen, przyrządzany według tradycyjnych japońskich receptur.