Jak określić wartość nieużywanego auta

Jak określić wartość nieużywanego auta

Długi postój nie sprzyja samochodom. Chociaż jazda w naturalny sposób przyczynia się do eksploatacji części, pozostawienie auta na kilka miesięcy bądź lat w garażu lub na działce może mieć równie destruktywny wpływ na stan pojazdu. Na co zwrócić uwagę w przypadku tego typu samochodów i jak określić ich wartość?

Auta powypadkowe i uszkodzone

Pierwszą i najbardziej oczywistą przyczyną nieużywania samochodu są uszkodzenia, które wykluczają możliwość bezpiecznej jazdy. W przypadku takich pojazdów nie warto zwlekać z podjęciem decyzji co do ich dalszego losu, gdyż na opieszałości można tylko stracić. Działanie czynników atmosferycznych w przypadku uszkodzonych aut może doprowadzić do utraty wartości części, które wciąż można sprzedać. Ze względu na zakaz samodzielnego demontażu, najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z firmą, zajmującą się nabywaniem pojazdów niezależnie od ich stanu. Skup aut uszkodzonych w Łodzi pozwala sprzedać dowolny samochód po wcześniejszych oględzinach wykonanych przez współpracującego z firmą rzeczoznawcę. Zarówno wstępna, jak i finalna wycena jest bezpłatna, co pozwala właścicielowi samochodu podpisać umowę o kupnie-sprzedaży na dogodnych warunkach. Alternatywną metodą jest samodzielne skorzystanie z usług rzeczoznawcy, jednakże warto pamiętać, że podczas inspekcji aut powypadkowych konieczne są wyjątkowo szczegółowe oględziny, aby rzetelnie ocenić stan pojazdu.

Samochody nieużywane

Pojazdy, które spędziły dłuższy czas na podjeździe lub w garażu mogą na pierwszy rzut oka sprawiać wrażenie gotowych do jazdy – wystarczy naładować akumulator i można ruszać w drogę. Nic bardziej mylnego. Oczywiście dobrze zabezpieczony samochód zamknięty w suchym i szczelnym garażu nie będzie sprawiał wielu problemów z oceną wartości, ale nawet taki pojazd wymaga przeglądu w warsztacie. Długotrwały postój wpływa na kondycję akumulatora, oleju, układu paliwowego, hamulców, zawieszenia oraz szeregu innych elementów, które mają przełożenie na komfort i bezpieczeństwo użytkowania auta. Jeżeli samochód jest wystawiony na działanie warunków atmosferycznych lub stoi na ziemi bądź trawiastym podłożu, dużym problemem będzie rozwój korozji. Chociaż nieużywane auto może mieć mniejszą liczbę pokonanych kilometrów na liczniku, jego stan może być gorszy, niż samochodu regularnie używanego. Związane jest to m.in. z faktem, iż podczas pracy silnika kluczowe elementy są nieustannie smarowane olejem, tarcze hamulcowe mają regularny kontakt ze szczękami, a w baku nie gromadzi się wilgoć. Auto po dłuższym postoju należy poddać łagodnemu rozruchowi, a następnie zabrać do warsztatu w celu przeglądu. Warto też pamiętać, że obecne w sieci kalkulatory wartości rzadko biorą pod uwagę fakt długotrwałego postoju, dlatego jeżeli chcemy rzetelnie wycenić auto, należy skorzystać z płatnych baz danych lub usług fachowca.