Jak odbudować złamany ząb?

jak-odbudowac-zlamany-zab

Złamanie zęba nie musi oznaczać konieczności jego całkowitego usunięcia. Stomatologia specjalistyczna i estetyczna pozwala na ukrycie braków uzębienia. Właściwa odbudowa zapewnia wygodę w życiu codziennym oraz estetykę uśmiechu. Jest stosowana, gdy nie jest możliwe wykonanie tradycyjnego wypełnienia. Trzeba wybrać odpowiednią metodę, która będzie adekwatna do sytuacji i możliwości pacjenta. Dowiedz się, co oznacza odbudowa zęba!

Dlaczego odbudowa złamanego zęba jest ważna?

Odbudowa zęba obejmuje wiele zabiegów, które mają przywrócić funkcjonalność oraz brakujące struktury zęba. Urazy mają na ogół charakter uszkodzeń mechanicznych. W zależności od jego można zdecydować się na różne metody rekonstrukcji. Wcześniej stomatolog dokonuje diagnozy i jeśli to konieczne, proponuje odpowiednie leczenie. Może się jednak zdarzyć, że złamanie będzie tak poważne, iż ząb musi być usunięty i zastąpiony implantem.

Odbudowa zęba, jak wskazuje dentysta w Dąbrowie Górniczej, jest konieczna. Zignorowanie takiego stanu może wiązać się z wystąpieniem innych uszkodzeń. Może to być np. utrata znacznej ilości struktury zęba, zwichnięcie, a także złamanie korony i korzenia. Skutkom takim towarzyszy często ból, który pogarsza jakość życia pacjenta.

Metody rekonstrukcji złamanego zęba

Nowoczesna stomatologia pozwala na odbudowanie złamanego zęba wieloma metodami. Popularne jest w szczególności stosowanie kompozytu oraz wkłady z włókna szklanego. Wykorzystywane materiały są trwałe, odporne na przebarwienia, nie uczulają. Specjaliści diagnostyki stomatologicznej w Dąbrowie Górniczej wskazują, że dobór właściwego rozwiązania zależy od wieku pacjenta, położenia zęba i stopnia jego uszkodzenia.

W wielu przypadkach złamany ząb jest odbudowywany za pomocą np. kompozytu, korony oraz licówki. Wykonane są z porcelany, która jest odporna i się nie przebarwia. Kompozyty z czasem mogą się przebarwiać. Wcześniej dokonuje się szczegółowej diagnozy i oceny stanu zęba. Jeśli jest to konieczne, przeprowadza się leczenia kanałowe.

Popularne korony dentystyczne są wykonywane z kompozytu, porcelany lub ceramiki. Różnią się one między sobą ceną i właściwościami. W wielu przypadkach stosuje się wypełnienie kompozytowe, które sprawdza się w różnorodnych przypadkach złamań. Ząb jest odbudowywany dzięki kompozytowi na bazie żywicy. Innym sposobem jest użycie licówki. Jest to specjalna nakładka, którą mocuje się na powierzchni zęba w przypadku jego znacznego uszkodzenia. Może być przyklejona do przedniej części zęba.