Jak leczniczo wykorzystać imbir?

Imbir jest przyprawą uprawianą już od bardzo dawna. Bynajmniej nie tylko ze względu na jego walory smakowe, ale także dlatego, że posiada niezwykłe właściwości lecznicze. W jaki sposób możemy użyć imbiru, aby wykorzystać jego wyjątkowe, medyczne zalety?

Na przeziębienie – herbata z imbirem

Nie od dziś wiadomo, że imbir posiada silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Na pewno każda babcia zna naturalny sposób na przeziębienie, jakim jest herbata z dodatkiem imbiru. Wystarczy, że do herbaty dodamy świeży, starty korzeń imbiru i wypijemy napój, gdy jeszcze będzie ciepły. Możemy wspomóc działanie herbaty, dodając do niej plasterek cytryny, sok malinowy oraz miód. Tak przygotowany napój będzie działał silnie rozgrzewająco i napotnie. Dzięki niemu obniżymy męczącą nas gorączkę. Imbir pomoże nam także złagodzić uciążliwy kaszel, gdyż rozrzedza on śluz gromadzący się na przykład w oskrzelach. W związku z tym łatwiej będzie nam go wykrztusić. Jeśli nie posiadamy akurat świeżego imbiru, możemy do herbaty na przeziębienie dodać sproszkowaną jego wersję – warto jednak pamiętać, że będzie miał on zupełnie inny smak, niż świeży korzeń. Suszony imbir doskonale przyda nam się także do sporządzenia płukanki na ból gardła. Polecane są również tabletki zawierające ekstrakt z imbiru, które doskonałe są w celu poprawienia naszej odporności.

Na cellulit – balsam zawierający imbir

Imbir działa na naszą skórę ujędrniająco. Jeśli czujemy, że nasza skóra jest zwiotczała i straciła swoją dawną jędrność i zdrowy wygląd, warto sięgnąć po balsam zawierający w swoim składzie imbir. Taki produkt pozwoli nam również zredukować cellulit, który pojawia się najczęściej na naszych udach oraz pośladkach. Warto zainwestować w balsam, którego skład będzie jak najbardziej naturalny. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że to, co nakładamy na skórę, nie posiada konserwantów i innych sztucznych składników, możemy spróbować sporządzić samodzielnie w domu peeling, który będzie równie skuteczny, co drogeryjne produkty, a na pewno bardziej naturalny. Peeling możemy wykonać, używając fusów z kawy i cynamonu, dodając do tej mieszanki również ulubionego olejku. Do tego dodajemy oczywiście starty imbir.

Na trądzik – maseczka z imbirem

Ze względu na antybakteryjne działanie imbiru poleca się go także osobom, które zmagają się z trądzikiem. Maseczkę z dodatkiem imbiru możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy, że do miodu dodamy sproszkowany imbir. Taki produkt możemy nałożyć na twarz na parę minut, oczywiście omijając okolice oczu. Imbir doskonale sprawdzi się osobom, które zmagają się ze skórą nadmiernie przetłuszczającą się. Jeśli jesteśmy posiadaczami cery wrażliwej, powinniśmy zachować ostrożność przy stosowaniu maseczek z imbirem – może on niekiedy powodować podrażnienia. Dlatego przez użyciem każdego produktu należy najpierw nałożyć go na małą powierzchnię skóry i sprawdzić, czy nie zareaguje ona na przykład zmianami alergicznymi.