Jak korzystać z WordPressa?

Jak korzystać z WordPressa?

Platforma WordPress to przodujący system zarządzania treścią, który oferuje użytkownikom całą gamę praktycznych rozwiązań. Efektów nie trzeba daleko szukać – obecnie ponad 1/3 wszystkich stron internetowych powstaje w oparciu o tę platformę. Jak korzystać z WordPressa? Co trzeba wiedzieć? Sprawdź!

Pierwsze kroki WordPress

Należy wybrać odpowiednią platformę. Rekomendowana to WordPress.org, czyli darmowe oprogramowanie CMS na zasadach Open Source, które pobiera się i instaluje na własnym serwerze. Druga opcja to WordPress.com – ta jednak ma pewne ograniczenia i lepiej sprawdzi się przy blogach niż stronach www. W kolejnym kroku wybierz nazwę strony internetowej (sprawdź, czy nie jest zajęta) i kup domenę na stronie firmy hostingowej. Kiedy masz już wybraną nazwę i zarejestrowaną domenę, czas na zakup hostingu dla WordPressa. Od jakości hostingu zależy to, jak szybko będzie działał WordPress. W kolejnym kroku zainstaluj WordPressa – najlepiej ręcznie, a nie korzystając z autoinstalatorów.

Edycja strony internetowej WordPress

Gdy już WordPress jest gotów do działania, możesz zacząć projektować swoją stronę i ją edytować. Do wyboru są różne bezpłatne szablony, ale również możesz skorzystać z płatnych motywów. Jak obsługiwać platformę? Oto informacje o najuważniejszych funkcjach, które warto poznać!

  • Panel użytkownika WordPress jest intuicyjny w obsłudze. Po lewej stronie dostępne jest Menu z wszystkimi funkcjami, z kolei po prawej pojawiają się wybierane funkcjonalności.
  • Pasek narzędzi zlokalizowany jest w nagłówku strony i odpowiada przede wszystkim za nawigację na stronie.
  • Panel administracyjny to pionowe menu po lewej stronie ekranu i zawiera zakładki, które umożliwiają edycję strony – m.in. kokpit, wpisy, media, strony, komentarze, wtyczki czy ustawienia.
  • Gdy stworzysz już swój układ i poznasz lepiej dostępne funkcje, czas na tworzenie struktury strony internetowej – dodawanie podstron, wpisów, wzbogacanie o wtyczki czy w przypadku sklepu, płatności WordPress.

Prace na stronie internetowej mogą trwać kilka godzin, ale w przypadku interaktywnych, przejrzystych i rozbudowanych projektów, ich stworzenie zajmuje nawet kilkadziesiąt dni, a później wymaga się dodatkowego czasu na udoskonalanie, pozycjonowanie czy rozbudowywanie.