Jak ewoluował sprzęt okulistyczny na przestrzeni lat?

jak-ewoluowal-sprzet-okulistyczny-na-przestrzeni-lat

Okulistyka jest dziedziną medycyny, która opiera się na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. Sprzęt wykorzystywany w niej zmieniał się przez lata. Obecnie jest bardzo innowacyjny. Gabinety okulistyczne są wyposażone w wiele urządzeń, które umożliwiają postawienie dokładnej diagnozy. To ważne, bo od niej zależą ostre widzenie i komfort życia pacjenta. Dowiedz się, jak zmieniała się stosowana aparatura!

Okulistyka kiedyś

Na przełomie XIX i XX wieku wiele osób traciło wzrok z powodu nieleczonych chorób oczu. Niewielka liczba chorych korzystała wtedy z pomocy okulistów, brakowało specjalistycznego sprzętu. Ostatnie dekady charakteryzują się znacznymi zmianami w zakresie wyposażenia gabinetów i szpitali okulistycznych. Postęp technologiczny pozwala na korzystanie z nowoczesnych rozwiązań i odejście od prymitywnych metod leczenia. Kiedyś do odgięcia powieki lekarz używał łyżeczki i świeczki. W latach 50. ubiegłego wieku lekarze stosowali diafanoskop i wziernik. Pierwszy służył do prześwietlenia gałki ocznej, co było możliwe, jeśli światło nie natrafiło na przeszkodę w postaci guza lub ciała obcego.

Pierwsze foroptery stosowane w okulistyce powstały w latach 20. XX w. To rodzaj gogli, które zakłada się na nos by dobrać odpowiednie soczewki. Już wtedy pozwalały one na zidentyfikowanie wad wzroku. Pierwsze modele oparte były na wykorzystaniu pokręteł, które umożliwiały zmianę soczewek. Jak wskazują specjaliści firmy Poland Optical zasada ich działania nie zmieniła się, mimo znacznych zmian jakie zaszły w samym urządzeniu.

Nowoczesne wyposażenie gabinetu okulistycznego

Nowoczesne gabinety okulistyczne są wyposażone w zaawansowany sprzęt. Dzięki niemu można postawić dokładną diagnozę i wdrożyć optymalne leczenie. W profesjonalnym dobraniu soczewek pomoże przede wszystkim wspomniany foropter. Popularna lampa szczelinowa jest jednym z najczęściej wykorzystywanych diagnostycznych urządzeń okulistycznych. W nieinwazyjnym badaniu lekarz ocenia strukturę gałki ocznej, a więc twardówkę, soczewkę i tęczówkę. Nowoczesne urządzenie pozwalają na ocenę uszkodzeń i anatomicznych nieprawidłowości.

Wśród nowoczesnego wyposażenia gabinetu okulistycznego wymienić należy również: tonometry, OCT, topografy, PENTACAM, gonioskopy, oftalmometry, ultrasonografy, miskorskopy, polomierze, funduskamery, mikroperymetry, biometryk i wiele innych. Są to urządzenia do pogłębionej diagnostyki wielu wad i chorób oczu, takich jak astygmatyzm, jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki czy zwyrodnienie plamki żółtej.