Jak działa klimatyzator?

Klimatyzator to urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania w okresie letnim. Obecnie tego typu sprzęty są wykorzystywane nie tylko w biurach, ale również domach i mieszkaniach. Przenośne modele są polecane w przypadku obiektów, w których montaż stacjonarnej klimatyzacji nie jest możliwy lub wiąże się ze zbyt wysokimi kosztami. Alternatywą w tym przypadku może być wynajem klimatyzatorów zapewniających skuteczne chłodzenie.

Co warto wiedzieć na temat sposobu działania klimatyzatorów?

Tego typu urządzenia są w stanie utrzymywać stałą, odpowiednio niską temperaturę w pomieszczeniu przez potrzebny czas. Ich budowa jest oparta o dwa wymienniki ciepła. Wewnątrz znajduje się parownik, z kolei na zewnątrz skraplacz. Kolejne elementy to sprężarka, zawór rozprężny i dwa wentylatory umożliwiające stałe poruszanie się powietrza między wymiennikami. W praktyce parownik odpowiada za odbieranie ciepła z danego pomieszczenia, zaś skraplacz za jego oddawanie.

Pomiędzy wymiennikami krąży czynnik roboczy, czyli zazwyczaj specjalna mieszanka gazowa. Dzięki obecności sprężarki i zaworu rozprężnego, mieszanka może przejść w stan ciekły lub gazowy. Aby proces parowania był skuteczny, niezbędny jest odbiór ciepła, a następnie jego oddanie na zewnątrz w trakcie skraplania. Do odprowadzania ciepła służy rura lub agregat.

Dodatkowe informacje na temat urządzeń

Decydując się na wynajem klimatyzatorów należy określić rodzaj sprzętu. Modele rurowe mogą być używane w pomieszczeniach z oknem, przez które wystawia się końcówkę. Niestety w tym czasie do środka przedostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz. Lepszą opcją są wersje monoblokowe, gdzie całość jest zamknięta w jednej obudowie. Ogromną zaletą takich urządzeń jest ich mobilność. Przenośne modele są najczęściej wyposażone w kółka. Wyróżniają się one umiarkowaną wydajnością, dlatego są polecane raczej do niewielkich pomieszczeń. Nowoczesne modele często oferują funkcję osuszania powietrza oraz są wyposażone w pilot zdalnego sterowania.

Zapraszamy: wynajem klimatyzatorów Poznań