Jak dobrać zbiornik na deszczówkę?

jak-dobrac-zbiornik-na-deszczowke

Gromadzenie deszczówki jest dobrym nawykiem, który przynosi korzyści nie tylko środowisku naturalnemu, lecz także domowym finansom. Możliwość ponownego wykorzystania wody eliminuje bowiem konieczność pobierania jej z sieci wodociągowej. Najczęściej jest ona przechowywana w specjalnych zbiornikach polietylenowych – o tym, jak dobrać je do indywidualnego zapotrzebowania, podpowiadamy w artykule.

W jakich zbiornikach przechowywać deszczówkę?

Deszczówka najczęściej przechowywana jest w zbiornikach polietylenowych. Jest to tworzywo sztuczne, które charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne, promieniowanie UV czy korozję. Materiał zapobiega także rozwojowi glonów, dzięki czemu może być woda magazynowana przez bardzo długi czas.

Ze względu na sposób montażu, wyróżnia się zbiorniki naziemne i podziemne. Pierwsze z nich są szczególnie polecane osobom prywatnym, które magazynują wodę deszczową na własny użytek. Bez problemu można je łączyć w tzw. baterie, a same zbiorniki dostępne są w wielu wariantach pojemnościowych, co ułatwia ich dopasowanie do indywidualnych oczekiwań. Modele podziemne stanowią idealne rozwiązanie w gospodarstwach rolniczych, ale nie tylko – także w miejscach, w których powierzchnia działki jest niewielka. Podczas wyboru konkretnego rodzaju zbiornika na deszczówkę należy pamiętać jednak, że zamontowanie modelu podziemnego możliwe jest tylko w miejscach o niskim poziomie wód gruntowych.

Jak dobrać pojemność i wyposażenie zbiornika na deszczówkę?

Kluczowym kryterium wyboru zbiornika na deszczówkę jest jego pojemność. Jest ona bezpośrednio związana z indywidualnym zapotrzebowaniem na wodę. Jak mówi nam ekspert z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie:

Określa się, że ilość przechowywanej w zbiorniku deszczówki jest proporcjonalna do wielkości powierzchni, z której jest ona zbierana – na każde jej 25 m3 przypada 1 m3 wody. Przed zakupem warto więc wstępnie przeanalizować ilość zbieranej wody i na jej podstawie dobrać odpowiednią pojemność zbiornika.

Równie ważne jest wyposażenie zbiornika, a największą rolę w tym wypadku odgrywa instalacja odprowadzająca wodę z powierzchni zbiorczych. Niektórzy decydują się także na zamontowanie przyłącza do kanalizacji deszczowej, które umożliwia odpływ nadmiarów wody w przypadku bardzo obfitych opadów. Z pewnością przydadzą się także przewody rozprowadzające deszczówkę – szczególnie w dużych gospodarstwach rolniczych lub na działkach prywatnych. Rodzaje dodatkowego wyposażenia zależą jednak w dużej mierze od funkcji, jaką ma spełniać woda deszczowa w danym miejscu.