Jak dobrać lampy do salonu z aneksem kuchennym?

Jak dobrać lampy do salonu z aneksem kuchennym?

Połączenie salonu z aneksem kuchennym to coraz częstsze rozwiązanie, zarówno w mieszkaniach o skromnym metrażu, jak i w domach. W ten bowiem sposób powstaje otwarta przestrzeń. Domownicy i goście mogą się komunikować z gospodarzem, który w kuchni przygotowuje kolejne dania czy napoje. Całość zyskuje również na wrażeniu przestronności. Aby jednak takie miejsce było komfortowe w codziennym użytkowaniu, niezbędne są właściwie dobrane lampy. Jakie oświetlenie sprawdzi się w salonie połączonym z aneksem kuchennym? Na co warto zwracać uwagę podczas wybierania?

Oświetlenie w salonie

Do salonu możemy wybrać praktycznie dowolne oświetlenie, które wpisze się w aranżację tego pomieszczenia. Jeśli jednak w grę wchodzi dobór lamp do salonu, który połączony jest z aneksem kuchennym, nie możemy sobie pozwolić na pełną dowolność. Chodzi o to, aby zachować spójny charakter całej przestrzeni, jednocześnie zagwarantować praktyczne i równomierne oświetlenie zarówno części salonowej, jak i kuchennej.

Do takiego otwartego salonu powinniśmy wybierać lampy, które będą spełniać rolę oświetlenia głównego. Równomiernie rozświetlą salonową część. W niskim salonie sprawdzą się plafony, np. z oferty https://azzardo.com.pl/. W wyższym można sobie pozwolić nawet na rozłożyste żyrandole lub lampy zawieszone na długich linkach. Dodatkowo dobrze jest znaleźć miejsce na oświetlenie dekoracyjne, np. lampę podłogową umieszczoną w kącie salonu. Będzie ona również przydatna podczas oglądania telewizji czy czytania książki.

Oświetlenie w aneksie kuchennym

Lampy zastosowane w aneksie kuchennym powinny być spójne stylistycznie z oświetleniem, które zagościło w części salonowej. Nie musimy wybierać produktów z tej samej linii czy kolekcji, ani nawet od tego samego producenta. Chodzi jednak o to, aby ich styl ze sobą współgrał. Można również postawić na oświetlenie, które będzie podobne pod względem zastosowanego materiału, koloru czy detali.

Jednocześnie lampy kuchenne muszą gwarantować oświetlenie, przy którym wygodnie korzysta się z przestrzeni aneksu. Można swobodnie czytać przepisy z książki kucharskiej bądź wyświetlane w urządzeniu mobilnym. Na tym jednak nie poprzestajemy. Potrzebne jest także doświetlenie blatów roboczych – w tej roli sprawdzą się LED-owe listwy umieszczone pod szafkami, ale i klasyczne oświetlenie podszafkowe.

Oświetlenie akcentujące – dla przyjaznej atmosfery całego wnętrza

Warto zadbać dodatkowo o wybór oświetlenia akcentującego. W podwieszanym suficie mogą się znaleźć oczka wpustowe. Inną propozycją są spot lighty lub reflektorki. Znajdujemy dla nich miejsce na obrzeżach całego sufitu, który obejmuje powierzchnię salonu i aneksu kuchennego. Takie światło jest subtelne, bardzo dekoracyjne i aranżacji dodaje gustownego wykończenia.

Stwórzmy przestrzeń, która będzie komfortowa w codziennym użytkowaniu, niezależnie od pory dnia czy nocy. Zadbajmy o detale i dekoracyjność, aby cieszyć oczy dopracowaną aranżacją, a także poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca.