Jak dbać o pasy klinowe?

pasy-klinowe-serwis

Różne gałęzie przemysłu stosują pasy klinowe w wielu przeznaczeniach. Znalazły one swoje zastosowanie w szeregu maszyn i urządzeń i bardzo często pracują w trudnych i bardzo trudnych warunkach nie tracąc przy tym na trwałości i wytrzymałości. Nie bez znaczenia jednak jeśli chodzi o pasy klinowe jest odpowiednia profilaktyka w postaci optymalnej eksploatacji z częstym serwisem. Podejście te zapewnia dłuższą żywotność oraz zmniejsza ryzyko występowania awarii.

Przechowywanie pasów klinowych

Używając pasów klinowych należy mieć na uwadze ich podatność na wpływ czynników chemicznych, które długofalowo mogą być szkodliwe. Jeśli chodzi o pasy napędowe ogółem, można z pewnością zastosować analogiczne zasady. Zbyt duże różnice temperatur – od wysokiej do niskiej, zanieczyszczenia, pył, smary a także wilgoć mają negatywny wypływ na odporność pasów klinowych. Jako przykład można podać fakt, iż zarówno smary jak i oleje mogą stać się rpzyczyną zmniejszenia sprzężenia pasa klinowego z kołem pasowym. Konsekwencje tego mogą doprowadzić do szybszej eksploatacji i awarii. Z drugiej strony jednak należy podkreślić, że dzięki poprawnemu przechowywaniu, pasy mogą nie tracić swoich właściwości przez długie lata. Jeżeli poprawnie odizolujemy je w przechowaniu od wpływu takich czynników jak ozon, wilgoć i rozpuszczalniki, to możemy być spokojni o ich długoletnią żywotność. Istotne też aby miejsce przechowywania pasów klinowych było suche i wolne od kurzu. Długoterminowe przechowywanie pasów w niskiej temperaturze może także wpływać na ich usztywnienie co z pewnością odbije się na pracy całego układu.

Pasy klinowe – idealne warunki pracy

Nie bez przyczyny pasy klinowe są niezwykle popularne. Aby zagwarantować długoterminową eksploatację wystarczy zachować kilka kluczowych zasad.

Pierwsza z nich to czystość koła pasowego. Bardzo częstym problemem jest zabrudzenie koła różnego rodzaju środkami typu smar czy środkami chemicznymi. Wpływają one na zwiększenie poślizgu pasa zmniejszając tym samym efektywność pracy. Stała konserwacja powinna sprowadzać się do usuwania powstałych zanieczyszczeń przykładowo przy użyciu mieszanki gliceryny i spirytusu. Może wydać się oczywisty ale odradza się stosowania w czyszczeniu narzędzi i środków, które mogą uszkodzić powierzchnię koła pasowego – bywa, że osoby nadgorliwe używają papieru ściernego.

Idealne warunki pracy pasów klinowych to także unikanie kontaktu ze znacznym brudem. Nie mamy tutaj na myśli kurzu czy drobnego pyłu, których w warunkach przemysłowych nie da się uniknąć, jednak większe cząstki brudu, podczas pracy pasa przy obciążeniu i dużych prędkościach mogą doprowadzać do trwałych uszkodzeń kończących się czasem nawet zerwaniem. Dobitnym przykładem niszczyciela pasów klinowych może być gruz, którego cząstki są spore, ostre i twarde a ich kontakt z pasem wiąże się każdorazowo z poważnymi problemami.

W czasie pracy pas klinowy nie powinien mieć kontaktu z wodą oraz olejami. Długotrwały kontakt z wodą sprawia, że pasy tracą swoją rozciągliwość. Oleje lub smary mogą doprowadzać do odkształcania pasów ograniczając ich żywotność.

Wyżej wymienione zasady z powodzeniem mogą znaleźć odniesienie w przypadku innych produktów o podobym przeznaczeniu. Pasek napędowy płaski czy także pas napędowy płaski bezkońcowy w ich obu przypadkach należy dbać o stałą i skrupulatną obsługę serwisową. Tylko takie podejście może zagwarantować ich długoterminowe użycie.