Jak dbać o kosiarkę poza sezonem?

Dla większości sprzętów ogrodowych zima to okres odpoczynku. Nie oznacza to jednak, że możemy po prostu zamknąć kosiarkę w szopie i zapomnieć o niej do pierwszych dni wiosny. Okres jesienno-zimowy warto wykorzystać na wymianę części do kosiarki i prawidłową konserwację, by urządzenie mogło służyć nam jak najdłużej. Jak powinniśmy dbać o kosiarkę poza sezonem?

Wymiana oleju i spalenie paliwa

Wraz z końcem sezonu powinniśmy zużyć całe paliwo, który znajduje się w silniku kosiarki. Po około dwóch miesiącach bezczynności, paliwo traci swoje właściwości. W efekcie, jeśli nie wypalimy nadmiaru benzyny pod koniec sezonu, możemy mieć problem z odpaleniem sprzętu na wiosnę. Dodatkowo, nawet jeśli uda nam się uruchomić kosiarkę, możemy łatwo zapchać wszystkie filtry, które trzeba będzie od razu wymienić.

Po wypaleniu paliwa, można przystąpić do wymiany oleju. Warto zrobić to na początku sezonu jesienno-zimowego, ponieważ dobra jakość oleju zapewnia ochronę wszystkich mechanizmów i przedłuża żywotność sprzętu.

Pokrowiec do kosiarki

Wiele osób nie zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie może mieć tak niewielka rzecz. Przechowywanie kosiarki bez pokrowca poza sezonem może doprowadzić do uszkodzenia newralgicznych elementów. W okresie jesienno-zimowym nieużywany sprzęt narażony jest na różne zanieczyszczenia, takie jak kurz, sierść zwierząt czy pył, które mogą przedostać się do silnika i spowodować nieodwracalne szkody.

Ponadto pokrowiec pozwala ochronić kosiarkę przed szkodnikami, które zimą lubią schować się w szopie czy garażu i atakować dostępne sprzęty. Jeśli trzymamy kosiarkę na zewnątrz, pokrowiec chroni ją przed śniegiem, deszczem oraz intensywnym działaniem promieni słonecznych, co znacznie przedłuża żywotność sprzętu.

Kontrola noży

Noże do kosiarki są najważniejszą częścią tego urządzenia. Na koniec sezonu warto więc nie tylko porządnie oczyścić sprzęt, ale również sprawdzić dokładnie stan części tnącej. Jeśli zauważymy, że ostrza są przytępione lub uszkodzone, konieczny będzie zakup części i wymiana noży na nowe. Jeśli wszystko z nimi w porządku, wystarczy jedynie naostrzyć je przed rozpoczęciem kolejnego sezonu.

Sprawdzenie czystości filtrów

Filtry to najczęściej wymieniane części do kosiarki. Czyszcząc je regularnie możemy ograniczyć ich eksploatację. Po zakończeniu sezonu warto dokładnie sprawdzić filtr powietrza i porządnie go wyczyścić. Jeśli jego stan wskazuje na duże zużycie, dobrze jest wymienić go na nowy przed rozpoczęciem nowego sezonu.