Jak często wymieniać akcesoria do karmienia niemowląt?

Wymiana akcesoriów do karmienia niemowląt jest nieunikniona. Jednym z powodów, dla którego nie można zbyt długo używać niektórych akcesoriów, jest higiena, a poza tym niemowlę szybko rośnie i jego potrzeby zmieniają się dość często. Dlatego warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

Kiedy należy wymienić butelkę do karmienia niemowlęcia?

Gdy niemowlę jest karmione butelką od urodzenia, potrzebna jest butelka o pojemności 120-150 ml. Natomiast z biegiem czasu, około czwartego miesiąca niemowlę zaczyna przyjmować coraz więcej mleka, dlatego jest potrzeba zakupienia nowej butelki o pojemności około 180- 220 ml, a w kolejnych miesiącach w razie konieczności można sięgnąć po większe, o pojemności nawet 250 lub 330 ml. Butelki mogą być plastikowe lub szklane, ale najważniejsze jest to, by były one dokładnie umyte, od razu po każdym karmieniu oraz wysterylizowane. Nie każda butelka nadaje się do sterylizacji w sterylizatorze, ale wtedy można to zrobić przy użyciu wrzątku. Należy nadmienić, że plastikowe butelki mogą być używane przez okres 2-3 miesięcy, a później powinny być wymieniane na nowe.

Smoczek do butelki- jak wybrać odpowiedni i jak często wymieniać?

Smoczek do butelki należy wymienić, nie czekając do momentu, aż zostanie uszkodzony, lecz po upływie czasu, jaki wskazuje producent- najczęściej jest to dwa miesiące. Wymiana smoczka powinna także nastąpić wtedy, gdy zauważalne są rysy lub inne uszkodzenia. Smoczek wymieniamy także wtedy, gdy dziecko przechodzi z mleka oznaczonego cyfrą 1 na numer 2. Gdy dziecko osiąga pół roku, powinno już zacząć pić mleko ze smoczka z większym otworem, ponieważ mniejsze jest ryzyko, że się zakrztusi.

Nie ma idealnego sposobu, aby za pierwszym podejściem wybrać idealny smoczek dla niemowlęcia. Często zdarza się, że trzeba kupić kilka smoczków, zanim maluch go zaakceptuje i zacznie spokojnie i efektywnie ssać. Warto wypróbować te, które zostały stworzone z myślą o przybliżeniu niemowlęcia do karmienia naturalnego. Są to smoczki z miękkiego silikonu, o wydłużających się końcówkach, które swą anatomią przypominają kształt brodawki sutkowej. Taki smoczek może znacznie ułatwić karmienie mieszane- czyli karmienie piersią i dokarmianie dziecka butelką. Dlatego nie warto oszczędzać i wybrać odpowiedni dla dziecka smoczek do butelki Lovi, Philips, Canpol to marki, które wyszły naprzeciw oczekiwaniom niemowląt i wyprodukowały smoczki dynamiczne, niezaburzające odruchu ssania oraz posiadające system antykolkowy.