Jak często należy badać wzrok?

jak-czesto-nalezy-badac-wzrok

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, dlatego też powinniśmy otoczyć go szczególną troską. Niestety najczęściej odwiedzamy okulistę dopiero wtedy, kiedy dosięgną nas problemy z prawidłowym widzeniem. Tymczasem w wielu przypadkach można by im było zapobiec, wymaga to jednak regularnych wizyt profilaktycznych u lekarza. Z naszego artykułu dowiesz się, jak często należy badać wzrok.

Kiedy udać się do okulisty?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie o częstotliwość wizyt w poradni okulistycznej, ponieważ wynika to przede wszystkim ze stanu zdrowia, a także ma związek z wiekiem. Nie ulega wątpliwości, że pacjenci z wadami wzroku, którzy noszą soczewki kontaktowe bądź szkła korekcyjne, a także mają zdiagnozowane choroby oczu, powinni podlegać regularnej kontroli o częstotliwości ustalonej z lekarzem prowadzącym. Nie znaczy to jednak, że dla innych osób profilaktyka jest niewskazana. Wręcz przeciwnie – powinny one także zaplanować rutynowe wizyty, których powtarzalność należy dostosować do wieku. Dzięki temu będzie można w porę zdiagnozować liczne schorzenia oczu, co pozwoli podjąć skuteczne działania, które pomogą je spowolnić, a nawet zatrzymać.

Dzieci i młodzież

Badanie wzroku u dzieci jest niezwykle istotne, pozwala bowiem na wczesne wykrycie wad, które niezdiagnozowane mogłyby się ujawnić w późniejszym okresie – wyjaśnia lekarz okulista Piotr Jaworski z Centrum Okulistyki Dla Dzieci i Dorosłych Optomed. Z tego powodu rodzice powinni zaplanować regularne wizyty u okulisty, których częstotliwość należy dostosować przede wszystkim do etapu rozwoju dziecka.

Badanie okulistyczne wchodzi w skład badania bilansowego, podczas którego wykonywana jest rutynowa kontrola okulistyczna u dzieci, które skończyły rok, dwa oraz cztery lata. Rozpoczęcie nauki w szkole to kolejny etap, przed którym warto przeprowadzić badanie, a następnie powtórzyć je w trzeciej lub czwartej klasie szkoły podstawowej. Jeśli okaże się, że dziecko nie ma problemów ze wzrokiem, warto odwiedzać okulistę przynajmniej raz na dwa lata. Jest to szczególnie istotne, kiedy dziecko wkroczy w wiek dojrzewania, ponieważ pojawiające się wtedy zmiany fizyczne mogą wpłynąć na ujawnienie się wad.

Osoby dorosłe

Zdrowe osoby dorosłe powinny odwiedzać okulistę również przynajmniej raz na dwa lata. Szczególną uwagę na swój wzrok powinni zwracać ludzie po ukończeniu czterdziestego roku życia. Dość często zdarzają się wtedy bowiem zaburzenia akomodacji i pogorszenie ostrości widzenia określane jest jako starczowzroczność lub prezbiopia. W wyniku tego procesu oko traci możliwość oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. W tym wieku mogą pojawić się także problemy związane z ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Zauważalna jest postępująca strefa „martwego widzenia”, występują problemy w rozpoznawaniu kolorów i drobnych szczegółów. W takiej sytuacji wczesna diagnostyka to możliwość szybkiej reakcji i zastosowania odpowiedniego postępowania leczniczego.

W przypadku zachorowania na choroby ogólne, takie jak cukrzyca, należy niezwłocznie zgłosić się na kontrolę po rozpoznaniu choroby. Jej celem jest uniknięcie groźnych powikłań ocznych tych chorób.

Osoby starsze

Wraz z wiekiem dochodzi do dalszych procesów związanych z zaburzeniami akomodacji i mogą pojawić się kolejne schorzenia. W szczególności dotyczy to osób, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia, znacząco bowiem wzrasta wtedy ryzyko wystąpienia takich niebezpiecznych schorzeń, jak zaćma i jaskra. Nieleczone mogą prowadzić one nawet do całkowitej utraty wzroku. Jako, że są to choroby postępujące, które w pierwszym etapie mogą przebiegać bezobjawowo, warto regularnie kontrolować stan swojego wzroku, aby jak najszybciej je zdiagnozować i zastosować odpowiednie leczenie. W tym wieku dobrym nawykiem będzie więc rutynowa wizyta w gabinecie okulistycznym przeprowadzana raz do roku.

Wizyty u lekarza okulisty warto traktować jako obowiązkową profilaktykę i na stałe wpisać je w swój kalendarz badań. Dzięki temu będzie można w porę zdiagnozować liczne schorzenia, co pozwoli uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości.