Jak bezpiecznie obcinać paznokcie niemowlęce?

jak-bezpiecznie-obcinac-paznokcie-niemowlece

Na rynku istnieje wiele akcesoriów, którymi możesz obciąć małe niemowlęce paznokcie. Mogą to być nożyczki, cążki, a nawet pilniki do paznokci. Bez względu na wybór metody, obcinanie paznokci u noworodka budzi lęk wielu rodziców. Nietrudno to zrozumieć, gdyż nożyczki są ostre, a paznokcie maleńkie! Rodzice boją się, że zrobią krzywdę dziecku. Jednak dzięki naszym poradom przekonasz się, że obcinanie paznokci niemowlęcych nie musi być wcale trudne!

Kiedy i jak obcinać paznokcie niemowlęce?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy obciąć noworodkowi paznokcie. Ich długość może zachęcać do wykonania tej czynności już w szpitalu, jednak warto poczekać na powrót do domu i pierwszą kąpiel, aby w razie skaleczenia nie doszło do zakażenia obecnymi w szpitalu bakteriami. Obcinanie paznokci niemowlęciu powinno rozpocząć się po około 2-3 tygodniach od porodu.

Paznokcie u rąk niemowlęcia należy obcinać półokrągło, natomiast u nóg – na prosto, aby z czasem nie zaczęły wrastać. Po obcięciu można krawędzie delikatnie wyłagodzić pilniczkiem. Paznokcie u nóg wystarczy obcinać raz na dwa tygodnie, gdyż rosną wolniej. Natomiast u rąk – kilka razy w tygodniu. Pamiętaj, aby nie usuwać skórek dookoła paznokcia maluszkowi.

Jak radzi ekspert z Bebon: U niemowląt najlepiej jest obcinać paznokcie podczas snu. Dziecko wtedy jest spokojne, dzięki czemu nie ma możliwości zrobienia mu krzywdy. Wygodnie Ci będzie również podczas karmienia piersią, kiedy maluch drzemie lub jest zajęty jedzeniem.

Czym obcinać paznokcie niemowlęce?

Dla najmłodszych dzieci polecane są specjalne nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami i o niezbyt grubych ostrzach. Są dużo bezpieczniejsze od zwykłych nożyczek dla dorosłych. Po obcięciu warto wygładzić nierówności na małych paznokciach, by zostały pozbawione ostrych krawędzi i narożników. Możesz to zrobić specjalnym pilnikiem do paznokci dla noworodka w formie pierścienia, który pozwala na bezbolesne skrócenie paznokci dziecka, bez ryzyka skaleczenia go.

Pielęgnacja małych paznokci ruchliwych dzieci potrafi być dużym wyzwaniem, dlatego warto zainwestować w ten bezpieczny i skuteczny produkt. Jest to idealny przyrząd dla rodziców, którzy obawiają się przypadkowego skaleczenia delikatnej skóry dziecka nożyczkami czy cążkami do paznokci. Pilniczek dla niemowląt w formie pierścienia sprawdzi się zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci. Dzięki niemu wygładzisz nawet trudno dostępne miejsca.