Inteligentny dom – sterowanie oświetleniem jeszcze nigdy nie było takie proste

Inteligentny dom – sterowanie oświetleniem jeszcze nigdy nie było takie proste

W większości domów oświetlenie to wciąż najzwyklejsze żarówki, które czasem mogą ulegać zniszczeniu. Szczególnie w starych budynkach – narażone na spięcia, przerwy w dostawie prądu, czy też wysokie napięcie w czasie burzy. Z biegiem czasu oczekiwania i wymagania domowników rosną. Nowe pokolenie ceni sobie w szczególności funkcjonalność i energooszczędność, a tego najzwyklejsze jarzeniówki nie są w stanie zapewnić. Inna sprawa, jeżeli chodzi o inteligentne oświetlenie w domach smart.

System inteligentnego oświetlenia

Jak wiadomo, oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów instalacyjnych w każdym domu, budynku i mieszkaniu. Sprawdza się w szczególności wieczorami, gdy większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Oświetlenie wpływa na nasz nastrój i tworzy klimat podczas wielu okazji. Inteligentny dom wyposażony w oświetlenie smart jest w pełni funkcjonalną przestrzenią, która zapewnia domownikom odpowiednie warunki do pracy i odpoczynku.

Bezpieczną przestrzeń i miejsce pełne komfortu jesteśmy w stanie stworzyć sobie sami – wystarczy, że zainwestujemy we w pełni zautomatyzowany system inteligentnego domu, w którym oświetlenie gra jedną z kluczowych ról. Takim oświetleniem możemy swobodnie sterować, np. za pomocą aplikacji mobilnej.

Sterowanie oświetleniem w smart home

Jeżeli w naszym domu mamy dużą ilość lamp, możemy sterować nimi również za pomocą włączników. System smart home może mieć ich mnóstwo, jednak można dostosować go tak, by sterowanie oświetleniem było np. możliwe, jedynie dzięki dwóm inteligentnym przyciskom.

Inteligentny dom to miejsce, w którym oświetlenie może działać automatycznie. Jeżeli, np. w nocy budzimy się dość często, aby skorzystać z toalety, możemy wyposażyć system oświetleniowy w czujniki ruchu. W ten sposób na klatce schodowej, na korytarzu, czy też w innych pomieszczeniach, oświetlenie zapali się automatycznie, gdy wykryje nasz ruch.

Jest to o tyle komfortowe, że nie musimy już martwić się o to, że ktoś z pozostałych domowników zgasi za nami światło, a my będziemy musieli trafić do sypialni całkowicie po omacku. Inteligentne oświetlenie eliminuje konieczność szukania włączników na ścianach, a każdy czujnik może być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Warto tutaj wspomnieć również o możliwości zmiany natężenia światła oraz czas jego działania.

Intruz? Nie potkasz go w smart home!

To, co najbardziej zaskakujące i zarazem interesujące, to fakt, że w inteligentnym domu możemy tak sterować oświetleniem, aby chroniło nasz dobytek przed intruzami. W jaki sposób? Otóż w systemie smart home możemy bez problemu ustawiać własne harmonogramy. W ten sposób, podczas urlopu lub dłuższego wyjazdu, system automatycznie włączy lampy i oświetlenie w całym domu bądź w ustalonych przez nas pomieszczeniach, co odstraszy potencjalnych złodziei.

Oświetlenie smart to nie tylko funkcjonalność (w całym znaczeniu tego słowa), to również energooszczędność. Inwestując w inteligentny dom, możemy znacząco zoptymalizować koszty i ilość energii wykorzystywanej do oświetlania pomieszczeń.