Instalacje grzewcze w domu – wady i zalety

Instalacje grzewcze to rodzaj instalacji, których zadaniem dostarczanie ciepła do domu. Bardzo istotne jest wybranie odpowiedniej instalacji, ponieważ zapewnia ona ciepło w chłodniejsze dni oraz komfort dla domowników. Warto więc odpowiednio zatroszczyć się o wybór właściwego systemu oraz ekipy montażowej.

Wybór instalacji grzewczej – co jest istotne?

Podczas wyboru instalacji grzewczej warto zastanowić się nad jej rodzajem oraz rozmieszczeniem wszystkich elementów systemu w swoim domu. Należy rozważyć też najbardziej efektywne i estetyczne rozstawienie rur oraz przewodów. Aktualnie najbardziej popularne rodzaje instalacji grzewczej to pompy ciepła oraz ogrzewanie podłogowe.

Pompy ciepła – charakterystyka

Instalacje grzewcze elementy takie jak pompy ciepła to bardzo często stosowane rozwiązanie, które jest przyjazne środowisku, ekonomiczne oraz oszczędne. Pompy pozyskują energię ze środowiska w celu ogrzania domu oraz wody. Wśród ich zalet można wymienić również:

  • możliwość zasilania ich instalacją fotowoltaiczną;
  • zwrot inwestycji początkowej do 7 lat od momentu instalacji pompy;
  • jedna z najtańszych źródeł energii;
  • nie wymaga od domowników zbyt częstej obsługi indywidualnej, dzięki czemu można zaoszczędzić dużo czasu;
  • opcja dopasowania ich do indywidualnych potrzeb i wizji konsumenta;
  • żywotność wynosi nawet 50 lat.

Wśród wad pomp ciepła należy wymienić dość wysoką cenę początkową inwestycji. Ten rodzaj ogrzewania może być też uciążliwy dla osób z bardzo wrażliwym słuchem.

Ogrzewanie podłogowe – charakterystyka

Ogrzewanie podłogowe to również często wybierany rodzaj instalacji grzewczej. Za tym sposobem ogrzewania domu przemawiają między innymi kwestie estetyczne. Dzięki takiemu rodzajowi grzania istnieje większe pole do aranżacji wnętrz dzięki braku grzejników.

Ich zaletą jest również oszczędność oraz równomierny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób uczulonych na kurz, ponieważ dzięki ogrzewaniu podłogowemu alergeny nie unoszą się tak bardzo w górę, jak przy innych rodzajach ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe ma również wady. Ogranicza nas ono w aranżacji wnętrz – nad rurami grzewczymi nie powinno się stawiać masywnych szaf i komód, ponieważ te blokują przepływ ciepła do wnętrza domu. Do ogrzewania podłogowego powinniśmy wybrać odpowiedni rodzaj paneli, czy kafli.

Wybierając ogrzewanie podłogowe, warto też zwrócić uwagę na zjawisko bezwładności cieplnej. W przypadku tego rodzaju ogrzewania podłoga wolniej się nagrzewa, ale przy tym także wolniej stygnie. Może być to uznane za zaletę oraz wadę. Sprzyja to oczywiście oszczędności.