Ile zaoszczędzę dzięki firmie w Anglii?

Ile zaoszczędzę dzięki firmie w Anglii

Koszty prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii są niższe niż w Polsce – to często powtarzana opinia. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdzamy wysokość podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne dla właścicieli małej firmy prowadzonej w formie spółki LTD.

Polski Ład podwyższył drastycznie koszty prowadzenia działalności gospodarczej dla większości przedsiębiorców w Polsce. Niektórzy szukają ratunku i optymalizacji podatków przechodząc na ryczałt, inni decydują się na przeniesienie działalności za granicę. Atrakcyjnymi warunkami prowadzenia biznesu kusi m.in. Wielka Brytania.

Firma w Anglii – ile zaoszczędzisz po jej założeniu

Najbardziej przyjazną dla Polaków formą prowadzenia biznesu w UK jest założenie spółki Limited (LTD). Wystarczy spełnić podstawowe warunki i korzystać z dobrodziejstw brytyjskiego systemu podatkowego.

Chcąc założyć spółkę LTD nie możesz mieć zakładu produkcyjnego w Polsce (dopuszczalny jest magazyn wysyłkowy dla np. przedsiębiorców z branży e-commerce), zatrudniać pracowników na umowę o pracę lub zlecenie (dopuszczalna jest umowa o dzieło lub B2B) oraz prowadzić działalności reglamentowanej, która wymaga posiadania np. koncesji.

Zakładamy, że spełniasz te warunki. Ile zaoszczędzisz dzięki spółce Limited? Finansowa atrakcyjność prowadzenia przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii dotyczy przede wszystkim:

  • wyższej kwoty wolnej od podatku niż w Polsce
  • braku obowiązku odprowadzania składek do brytyjskiego ZUS.

Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii

Zacznijmy od kwoty wolnej od podatku. W Polsce została podniesiona w 2022 roku do 30 tys. zł rocznie (2500 zł miesięcznie). Ale warunek: jest ona dostępna jedynie dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Kwota ta nie jest dostępna dla osób, które z polskim fiskusem rozliczają się w ramach: ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub podatku liniowego.
Tymczasem dla brytyjskiego urzędu skarbowego podatnicy nie są dzieleni na lepszych i gorszych. W UK dla każdego kwota wolna od podatku wynosi 12 570 funtów w skali roku, czyli ok. 68 800 zł rocznie (ok. 5 700 zł miesięcznie).

Dyrektor spółki Ltd zarejestrowanej w UK zapłaci państwu podatek dopiero po tym, jak jego dochody przekroczą 12 570 funtów. Jeżeli osób w zarządzie będzie więcej, to kwota ta jest dostępna dla każdego i korzysta na tym i firma, i dyrektorzy.

ZUS dla przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii

Co ze składkami na ubezpieczenia społeczne? W Polsce są obowiązkowe. W 2022 roku przedsiębiorca musi wpłacać miesięcznie do ZUS minimum 1482,18 zł. Państwo przygotowało ulgę dla przedsiębiorców, którzy zaczynają działalność (ulga na start). Taki podatnik opłaca przez pół roku tylko składkę zdrowotną – 270,90 zł. Jeżeli działalność nie kwalifikuje się do ulgi, to składka zdrowotna uzależniona jest od dochodu. Jeżeli przedsiębiorca w danym miesiącu zarobi więcej, przyjdzie mu dodatkowo zapłacić większą daninę.

W Wielkiej Brytanii opłaty do National Insurance Contribution (NIC) – tamtejszego odpowiednika ZUS – nie są obowiązkowe. Dyrektorzy spółki LTD o dochodach poniżej 737 funtów miesięcznie (ok. 4 tys. zł miesięcznie, 8844 funty rocznie – ok. 48 500 zł), są zwolnieni z wpłat. Po przekroczeniu tego progu, wysokość ich składki zależy od wysokości zarobków.

Podsumowując: przedsiębiorca, który zdecyduje się zarejestrować firmę w Anglii w formie spółki LTD, może oszczędzić na podatku dochodowym oraz składkach odprowadzanych do ZUS. Cały dochód osób, które nie przekroczyły progu ok. 5 700 zł, zostaje w ich portfelach. Natomiast z obowiązku płacenia podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne będą zwolnieni przedsiębiorcy z dochodami poniżej 4 tys. zł miesięcznie (lub 8 tys. zł miesięcznie przy 2 dyrektorach, itd.)

Jak założyć spółkę LTD w Wielkiej Brytanii? Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest kontakt z wyspecjalizowaną kancelarią, np. Tax Angels. Jej eksperci dokładnie wytłumaczą jakie warunki należy spełnić, żeby założyć firmę w UK, jakie dokumenty trzeba przygotować oraz pomogą na każdym etapie rejestracji. Profesjonalne firmy służą również pomocą przy prowadzeniu księgowości spółek Ltd działających w Wielkiej Brytanii oraz w załatwianiu formalności w brytyjskich urzędach.