Giżycko – stolica żeglarstwa w Polsce

Giżycko to miasto położone w regionie warmińsko-mazurskim. Jest to siedziba powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Mieścina ta słynie z żeglarstwa, gdyż ulokowana jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Z tej przyczyny do Giżycka każdego roku udaje się masa podróżnych zainteresowanych urodą mazurskich okolic. Z reguły napływają też zawodnicy, należący do lokalnych klubów, w których ćwiczy się najróżniejsze sporty wodne. W mieścinie jest jednak niemało innych miejsc, które trzeba zwiedzić podczas wypadu w te okolice. Dowiedz się, które punkty mieściny są szczególnie cudowne i udaj się na podróż swoich marzeń.

Które zabytki trzeba zobaczyć w Giżycku?

Giżycko jest znane z nadzwyczajnej ilości obszarów zielonych. Pokaźną część miasteczka zajmują laski, parki publiczne oraz ogrody. Są to lokalizacje znakomicie nadające się do relaksu pod chmurką. W obrębie Giżycka można znaleźć aż dziewięć pomników przyrody, z których większa część to pojedyncze, potężne drzewa. W okolicy jezior można podziwiać wyjątkowej urody porty, przystanie, a także ośrodki żeglarskie. Do wartych zobaczenia obiektów kultury w Giżycku zalicza się też stary zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Na ten moment w zamku istnieje hotel, gdzie można przenocować kilka dni w trakcie wakacji w tej pięknej krainie. Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która została wzniesiona w XIX wieku z rozkazu suwerena Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest nieprzeciętnie okazała, gdyż była ona kluczowym obiektem strategicznym podczas dwóch wojen światowych. Na ten moment okręg twierdzy jest zagospodarowany i udostępniony dla odwiedzających i miłośników historii wojennej. Oprócz normalnego zwiedzania budynków z przewodnikiem w Twierdzy Boyen organizowane są rekonstrukcje bitew, a także zloty motocyklowe czy różne spektakle. Intrygującym obiektem na obszarze Giżycka jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to wyjątek w skali kraju. Co więcej, jest to jedna z niewielu tego rodzaju instalacji w Europie. W wakacje most przyciąga rzesze podróżnych, którzy chcą zobaczyć moment obracania.

Giżycko – nie tylko turystyka

W Giżycku każda usługa turystyczna ma niebagatelne znaczenie dla działalności całego miasta. Niemniej jednak mocno powiększają się inne obszary gospodarki. Zwiększającą się popularnością charakteryzuje się przemysł lekki, a w szczególności produkowanie rozdzielni elektrycznych, świateł przemysłowych oraz światełek ekologicznych w formie szeroko znanych łańcuchów świątecznych. Rośnie w siłę także przemysł spożywczy. Jego przedstawicielami są mleczarnia, wytwórnia sękaczy oraz kilka zakładów produkujących pieczywo. Resztę przedsiębiorstw działających w Giżycku bez problemu możesz znaleźć na stronie: https://gizycko.info.pl/.

Wydarzenia w Giżycku

W Giżycku organizowane są cykliczne imprezy, które zachęcają do odwiedzenia miasta tysiące fanów z każdej strony kraju. Do najbardziej znanych wydarzeń zalicza się Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które odbywają się w lato. Giżyckie ośrodki kultury pamiętają też o zainteresowaniach młodszych osób i dzieci. Dostępne są ćwiczenia w sektorach tanecznych, wokalnych, teatralnych, plastycznych i zdjęciowych. Dla starszych osób dobrymi zamiennikami mogą być chór, grupa szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku działa też kilka regionalnych gazet oraz serwisów internetowych. Informacji z regionu nadawane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.