Gąsienice gumowe do koparek – jak je dobrać?

minikoparka

Do niedawna większość ciężkich maszyn budowlanych, które przemieszczały się na gąsienicach, jako łańcuch napędowy wykorzystywały łańcuchy z płytek metalowych. Praktyka pokazuje jednak, że gąsienice gumowe są bardziej uniwersalne i wytrzymałe niż ich metalowe odpowiedniki. Podpowiadamy, jak dobrać gąsienice do minikoparek i dlaczego te wykonane z gumy są dobrym wyborem.

Gąsienica gumowa – zalety i zastosowanie tego rozwiązania

Układ gąsienicy gumowej, dzięki zastosowaniu bardziej elastycznych rozwiązań, jest mniej podatny na zerwanie niż klasyczny napęd metalowy. Gąsienice gumowe składają się z dwóch warstw. Wewnętrzną tworzy stalowa taśma, która łączy ze sobą poszczególne elementy – stalowe kordy i płyty z metalu. Zewnętrzną warstwę tworzy guma, różniąca się grubością i zastosowanym bieżnikiem.

Dzięki zastosowaniu gumowych elementów ciernych waga maszyny jest znacznie mniejsza. To kluczowe podczas wykonywania prac na terenie o niskiej spoistości. Gumowe gąsienice powodują także mniejsze zniszczenia w terenie.

Guma wykazuje znacznie większe tarcie niż metal, więc koparką osadzoną na takim napędzie możemy znacznie łatwiej manewrować, ponieważ nie ślizga się po powierzchni gruntu. Wreszcie, gumowe płytki generują mniej drgań i hałasu niż ich metalowe odpowiedniki. Dzięki temu praca z wykorzystaniem koparki jest mniej uciążliwa, a żywotność samego sprzętu ulega wydłużeniu.

Gąsienica do minikoparki – Jak ją wybrać?

Wybór gąsienic do koparek i minikoparek powinien być uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim jest to model sprzętu, w którym komplet gąsienic będzie montowany. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta, który często wskazuje najważniejsze cechy gąsienic.

Druga kwestia dotyczy podłoża roboczego, na którym koparka będzie najczęściej pracować. Im teren będzie bardziej wymagający, tym większy rozmiar gąsienic powinniśmy zastosować (ale o mniejszej liczbie ogniw). Większa liczba ogniw sprawdzi się na dobrze ubitym terenie, jak np. asfalt.

Istotną cechą gąsienic jest również ich szerokość i długość, która powinna być zdeterminowana przez model koparki.

Wybierając gąsienice gumowe, pamiętajmy o tym, że cena nie zawsze powinna być decydującym czynnikiem. Droższe, lepsze jakościowo modele na ogół posłużą nam dłużej, o ile będą prawidłowo dobrane. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wybrać gumowe gąsienice do minikoparki, zajrzyj na stronę: https://entrack.pl/gasienice-gumowe/.

Przekonaj się, że korzystanie z gąsienic gumowych jest opłacalne – są bardziej uniwersalne, zwiększają zdolności operacyjne koparki, a ich wymiana jest prosta i nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia.