Funkie w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć o ich uprawie

funkie-hosty

Funkie to wyjątkowe rośliny ogrodowe, których uroda objawia się przede wszystkim w przepięknym i obfitym ulistnieniu. Rośliny te określane są także jako hosty i stanowią wspaniałą dekorację rabat, ścieżek czy krzewów. Z powodzeniem mogą być uprawiane w donicach, zdobiąc balkony i tarasy. Jak wygląda uprawa funkii? Czy jest trudna? I na jakim stanowisku hosta czuje się najlepiej?

Funkie odmiany

Funkie to zielone rośliny wieloletnie z rodziny szparagowatych, które obok swojej roli dekoracyjnej, są również uprawiane ze względu na swój leczniczy charakter. Zaliczane do bylin ozdobnych mają szerokie zastosowanie aranżacyjne, wypełniając sobą przestrzeń pomiędzy innymi roślinami ozdobnymi w bardzo efektowny sposób. Nie bez znaczenia jest ich ciekawa różnorodność, gdzie poszczególne odmiany funkii różnią się zarówno kolorem ulistnienia, jak i wielkością oraz kształtem liści.

Ciekawymi odmianami są funkie o ulistnieniu w odcieniu niebieskim (np. funkia Halcyn, hosta Blue Mose Ears), czy zielona funkia z żółtą obwódką (funkia Queen Josephine). Liście hosty z zależności od jej rodzaju mogą być większe lub mniejsze, z reguły jednak zawsze odznaczają się mocnym unerwieniem. Roślina dostępna jest w odmianach niskich i wysokich. Co ważne, rola ozdobna funkii nie kończy się tylko na liściach. Hosta również kwitnie, zachwycając drobnymi kwiatostanami w fioletowych lub białych kolorach.

Funkia uprawa – rodzaj podłoża

Hosta lubi podłoże żyzne i zasobne w próchnice o średniej wilgotności i lekko kwaśnym odczynie. Nie lubi natomiast ani gleby przesadnie podmokłej, ani suchej. Nie służy jej również podłoże kamieniste i piaszczyste. Funkia jest rośliną lubiącą cień i preferującą półcień, na takich stanowiskach rośnie najlepiej. Są pewne odmiany funkii, które poradzą sobie lepiej ze słońcem. Hosta jest jednak rośliną, która lubi chować się w cieniu drzew czy krzewów i w takich warunkach przybiera swoją najpiękniejszą postać.

Funkie, kiedy sadzić?

Sadzonki hosta można wsadzać do gruntu zarówno wiosną od kwietnia do maja, jak i jesienią – w październiku. Przy czym warto zaznaczyć, że jest to bylina wieloletnia, odznaczająca się mrozoodpornością.

uprawia-hosty

Jak sadzić funkie

Funkie są roślinami, które rosną w dość rozłożysty sposób, dlatego należy je sadzić w odpowiednich odstępach, wynoszących około 30-50 centymetrów. Po posadzeniu młode hosty trzeba podlewać. A ogólnie warto je ściółkować, aby zapobiec szybkiej utracie wilgoci. Funkie lubią być sadzone w grupach. Można je uprawiać zarówno na rabatach, pod krzewami oraz drzewami, jak i w donicach czy pojemnikach.

Kiedy obcinać hosty

Liście funkii można obciąć na jesień, kiedy są już suche i martwe. Często robi się to wtedy, gdy roślina jest atakowana przez ślimaki. Łodygi kwiatowe hosty obcina się natomiast po jej przekwitnięciu, co pozwala na wzmocnienie rośliny.

Podsumowując, hosty, czyli funkie, są roślinami stosunkowo prostymi w uprawie, trzeba jedynie zapewnić im odpowiednią glebę i wilgotność oraz umieścić je na stanowisku, które nie narazi liści na mocne promieniowanie słoneczne. Jest to z pewnością jedna z ciekawszych roślin ozdobnych, która przede wszystkim wprowadza do ogrodu sporo pięknej i soczystej zieleni w różnych odcieniach.