Filtry samochodowe – ich rodzaje i częstotliwość wymiany

Filtry samochodowe – ich rodzaje i częstotliwość wymiany

Każdy samochód posiada kilka rodzajów filtrów. Odgrywają one bardzo ważną rolę, ale z biegiem czasu tracą swoje właściwości. Dlatego ważne jest, aby wymieniać je na czas. Koszt filtrów nie jest wysoki, a niektóre z nich można wymienić samodzielnie.

Każdy samochód posiada kilka rodzajów filtrów. Odgrywają one bardzo ważną rolę, ale z biegiem czasu tracą swoje właściwości. Dlatego ważne jest, aby wymieniać je na czas. Koszt filtrów nie jest wysoki, a niektóre z nich można wymienić samodzielnie.

Filtr oleju silnikowego

Filtr oleju silnikowego odpowiada za oczyszczanie oleju z zanieczyszczeń, które przedostają się do niego z powietrzem i produktami spalania. Zużyty filtr może prowadzić do pogorszenia smarnych właściwości oleju, a co za tym idzie, do szybszego zużycia silnika.

Filtr najlepiej wymieniać przy każdej wymianie oleju, a więc raz w roku albo co 10-15 tysięcy przejechanych kilometrów.

Filtr paliwa

Filtr paliwa podobnie odgrywa ważną rolę, a mimo to często się o nim zapomina. Oczyszczają paliwo z osadów i cząstek stałych. Zlekceważenie konieczności wymiany filtra może doprowadzić do szybkiego zużycia wtryskiwaczy.

Filtr paliwa w silnikach benzynowych powinno się wymieniać co 100 tysięcy przejechanych kilometrów, a w wysokoprężnych co 30-50 tysięcy kilometrów. Zaleca się również wymianę filtra przed zimą, aby usunąć w ten sposób wodę zgromadzoną w układzie paliwowym.

Filtr powietrza

Filtr powietrza ma wpływ na jakość jednostki napędowej. Oczyszcza powietrze przekazywane do komór spalania powietrza z pyłu, kurzu, owadów, a także innych drobnych zanieczyszczeń. Filtr ten znajduje się w układzie dolotowym. Zaniedbanie regularnej wymiany może prowadzić do pogorszenia osiągów samochodu i przedostania się wspomnianych zanieczyszczeń do silnika.

Filtr powietrza zdaniem producentów powinien być wymieniany co 20-30 tysięcy kilometrów albo raz w roku. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że zapylenie w naszym kraju jest dość duże, więc warto rozważyć częstszą wymianę tego filtra.

Filtr kabinowy

Filtr kabinowy dba o jakość i czystość powietrza w kabinie. Co za tym idzie, ma wpływ na zdrowie oraz samopoczucie kierowcy i pasażerów. Zupełnie inaczej niż w przypadku pozostałych filtrów, ten nie wpływa na stan pojazdu. Jednak mimo to jest bardzo ważny jego regularna wymiana również.

Filtr kabinowy dobrze jest wymieniać raz w roku, na przykład przy okazji wymiany filtra powietrza. Wśród polecanych znajdują się filtry z wkładem węglowym, które wyróżniają się doskonałą skutecznością w oczyszczaniu.

Filtry do samochodu można kupić w każdym sklepie motoryzacyjnym, zarówno stacjonarnym, jak i tym bardziej w sklepie internetowym. Szukając odpowiedniego, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na markę, model i rocznik samochodu, ale również na jakość samego filtra. Warto poradzić się sprzedawcy, który na pewno podpowie, jaki filtr będzie tym odpowiednim do konkretnego auta. Czasem lepiej zapłacić nieco więcej i cieszyć się dobrej jakości, solidnym filtrem w stu procentach spełniającym przypisane mu funkcje, niż żałować, narażając samochód na awarię. Ceny filtrów powietrza, paliwa, kabinowych i oleju silnikowego utrzymują się na poziomie kilkunastu, kilkudziesięciu złotych. Nie są to duże pieniądze, a nowy filtr wpływa na stan pojazdu, jakość jazdy i komfort.

Artykuł napisany przy współpracy z https://superparts.pl/