Fiat 500 – kompaktowy samochód idealny do miasta

fiat-500-kompaktowy-samochod-idealny-do-miasta(1)

W obecnych czasach zwiększającego się stale ruchu samochodowego i związanymi z tym problemami z poruszaniem się po dużych aglomeracjach miejskich, coraz więcej osób decyduje się na zakup niewielkich aut, idealnych do jazdy po mieście. Jednym ze sztandarowych modeli tego typu jest Fiat 500. To kompaktowe, a przy tym bardzo komfortowe w prowadzeniu auto praktycznie na każdą kieszeń. Jeśli szukasz modelu do miasta, nie możesz nie zwrócić na niego uwagi.

Kultowe auto z segmentu A

Fiat 500 to model produkowany w latach 1957-1976 oraz ponownie od 2007 roku. W zamyśle włoskich inżynierów miało być to auto dla każdego. Jego popularność przerosła jednak wszelkie oczekiwania. Samochód ten stał się kultowym modelem z segmentu A, który z powodzeniem może być ustawiany w tym samym szeregu, co Volkswagen Garbus.

Model stworzony do zatłoczonych miast

Produkowane w polskiej fabryce w Tychach auto to doskonały wybór dla wszystkich osób poszukujących kompaktowego modelu do miejskich aglomeracji. Niewielki rozmiar (3546 mm długości, 1627 mm szerokości i zaledwie 1488 mm wysokości) sprawia, że jest bardzo zwrotny (średnica zawracania to tylko 10 metrów). Dzięki temu z łatwością pokonasz nim nawet najwęższe ulice, a ze znalezieniem miejsca parkingowego nigdy nie będziesz miał problemu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w salonie samochodowym ADF Auto z Wrocławia, który jest największym autoryzowanym dealerem marki Fiat w południowo-zachodniej Polsce: Fiat 500 to auto dla ceniących sobie wygodę poruszania się po zatłoczonych miastach. Jest idealny dla osób podróżujących w pojedynkę, niepotrzebujących dużego modelu rodzinnego na dłuższe wyjazdy. Dobrze przemyślana przestrzeń bagażowa bez problemów pomieści wszystkie przedmioty niezbędne w trakcie codziennej jazdy po mieście. Bo choć pojemność bagażnika (185 l) może nie powala na kolana, to umiejętne rozplanowanie przestrzeni do przechowywania bagażu daje pewność optymalnego wykorzystania każdego centymetra dostępnego miejsca.

Miejskie auto, które bardzo dobrze wygląda

Jedną z największych zalet Fiata 500 jest z pewnością jego wygląd. To auto, obok którego nie można przejść obojętnie. Zaokrąglona, pozbawiona ostrych krawędzi sylwetka prezentuje się wyjątkowo delikatnie i subtelnie. Efektowna linia boczna, duża klapa bagażnika i oryginalnie zaprojektowane reflektory i lusterka – to wszystko przekłada się na bardzo interesujący wygląd zewnętrzny tego modelu.

Wnętrze Fiata 500 również zostało doskonale przemyślane. Pełno w nim praktycznych rozwiązań ułatwiających jazdę. Zgrabny schowek na niewielkie przedmioty czy cyfrowy wyświetlacz z dotykowym ekranem, funkcją Apple CarPlay do obsługi multimediów oraz aplikacją Uconnect do kontroli statusu auta wpływają pozytywnie na komfort korzystania z pojazdu zarówno przez kierowcę, jak i ewentualnych pasażerów.

Niskie spalanie dzięki ekonomicznym silnikom spalinowym i hybrydowym

Standardowa wersja Fiata 500 wyposażona jest w benzynowy silnik o pojemności 1,2 l, mocy 69 KM oraz maksymalnym momencie obrotowym 102 Nm. Taka jednostka napędowa jest w stanie rozpędzić auto od 0 do 100 km/h w niecałe 13 sekund. Prędkość maksymalna modelu w tej konfiguracji to 160 km/h. Mimo że nie są to oszałamiające osiągi, do miejskiej jazdy z pewnością wystarczą. Brak dużej mocy rekompensuje niewielkie spalanie. Producent deklaruje, że samochód ten spala 6,2 l/100 km. Przy spokojnej jeździe jest to wynik jak najbardziej do osiągnięcia. Podczas dynamiczniejszych zrywów, agresywniejszego ruszania i hamowania trzeba liczyć się ze spalaniem na poziomie około 7 litrów, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem.

Do wyboru klientów wrocławskiego dealera Fiata są także wersje hybrydowe, łączące w sobie wszystkie zalety ekonomicznej jednostki spalinowej z nowoczesnym silnikiem elektrycznym. Modele te wykorzystują trzycylindrowe silniki 1.0 FireFly o mocy 70 KM, połączone z 6-biegową manualną skrzynią biegów. Zastosowanie technologii hybrydowej sprawia, że Fiat 500 jest autem ekonomiczniejszym (zużycie paliwa zostało zmniejszone o 20%) oraz przyjaźniejszym środowisku (poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery).