Elektryczne ogrzewanie podłogowe jako świetna alternatywa dla klasycznej podłogówki

elektryczne-ogrzewanie-podlogi

Ogrzewanie podłogowe zdobyło serca wielu właścicieli domów, zapewniając im przyjemny i efektywny system grzewczy. Decyzja o instalacji wodnego ogrzewania podłogowego musi być podjęta już na etapie budowy domu, ze względu na konieczność skomplikowanego montażu orurowania dla kotła grzewczego, odpowiadającego za rozprowadzanie wody po pomieszczeniach.

Czy istnieje jednak alternatywa dla uciążliwych prac montażowych, wymagających znacznych nakładów sił i środków? Czy obietnica niskich kosztów eksploatacyjnych ogrzewania wodnego powinna stanowić jedyne kryterium decyzyjne? Przejdźmy zatem do opisu ogrzewania elektrycznego, jako niezwykle konkurencyjnej formy zapewniania komfortu termicznego w domu lub mieszkaniu.

Przewaga ogrzewania podłogowego elektrycznego nad podłogowym płaszczem wodnym

W przeciwieństwie do wodnego ogrzewania podłogowego, rozwiązania elektryczne umożliwiają znaczne oszczędności na kosztach montażu. Inwestycja w elektryczne ogrzewanie podłogowe ogranicza się do zakupu stacji kontrolnej, przewodu elektrycznego jak również samych elementów grzejnych zainstalowanych pod posadzką. Ogrzewanie elektryczne wykorzystuje bezawaryjne maty grzewcze, które dają dużą elastyczność w dopasowaniu do powierzchni pomieszczeń. O łatwości montażu, jaką oferuje mata grzewcza, niech świadczy schemat prac instalacyjnych: mata grzewcza zostaje nałożona bezpośrednio na wylewkę cementową, po czym przykrywa się ją klejem do ogrzewania podłogowego lub wylewką samopoziomującą. Ostatnim etapem całego procesu staje się położenie płytek ceramicznych, gresu lub kamienia jako elementów wykończenia podłóg odznaczających się najlepszymi parametrami przewodzenia ciepła. Widać zatem, jak niewiele wysiłku trzeba włożyć w pokrycie dużej powierzchni matami grzewczymi. Mata grzewcza występuje w wielu rozmiarach, stają się ekonomicznym materiałem grzewczym do zastosowań pod podłogą.

Mata grzewcza jako doskonały zamiennik klasycznego ogrzewania podłogowego

Wiele osób rozważających wykorzystanie maty grzewczej zamiast sieci rur wodnych podnosi argument wysokich kosztów eksploatacji. Nie da się ukryć, że wydatki użytkowe na ogrzewanie elektryczne będą nieco wyższe niż w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego. Jednak biorąc pod uwagę szerszą perspektywę, pojedynek kosztowy pomiędzy obydwoma rozwiązaniami wcale nie osiąga tak jednoznacznego rezultatu. Mata grzewcza jako podstawowy składnik ogrzewania podłogowego elektrycznego generuje znaczne oszczędności na etapie zakupu podzespołów i montażu. Nie istnieje tu potrzeba inwestycji w piec, kotłownię, czy orurowanie. Co więcej, odchodzi koszt regularnych przeglądów instalacji. Mata grzewcza gwarantuje wieloletnią bezawaryjność. Sam koszt ogrzewania w dużej mierze zależy od standardu izolacji termicznej w budynku. Dobrze ocieplona elewacja zatrzyma ciepło dłużej, zwiększając tym samym efektywność samego ogrzewania i ograniczając koszt. Ogrzewanie elektryczne podłogowe z wykorzystaniem mat grzewczych cechuje się szybkim czasem reakcji na zmianę parametrów grzewczych, dając dużą elastyczność w dostosowaniu mocy grzewczej do aktualnych warunków zewnętrznych i zapotrzebowania na ciepło.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą największego producenta mat i folii grzewczych Termofol, którego wyroby zdobyły uznanie wielu inwestorów. Uzyskanie najwyższego komfortu termicznego jest teraz na wyciągnięcie ręki, a mata grzewcza daje możliwość optymalizacji kosztów związanych z montażem ogrzewania podłogowego. Szczegółowe informacje o systemie mat grzewczych są dostępne na stronie www.termofol.pl, będącej kompleksowym źródłem informacji o nowoczesnych systemach ogrzewania.