Ekran projekcyjny – gdzie warto go mieć, a gdzie będzie wręcz obowiązkiem?

Przyglądając się zachowaniom przeciętnych klientów, łatwo dostrzec to, że ekrany projekcyjne są często pomijanym elementem. Składa się na to m.in. pewność tego, że biała ściana okaże się wystarczająca. Pamiętajmy jednak, że obraz na takim ekranie będzie wyglądał o wiele lepiej, niżeli na standardowej ścianie. Fakty są takie, że obraz na ekranie projekcyjnym okaże się znacznie lepszy, niż ten na innych, typowo domowych powierzchniach. Jakie modele ekranów projekcyjnych będą najlepsze dla kina domowego?

Rozwiązań jest przynajmniej kilka i warto zdawać sobie z tego sprawę. Ekrany projekcyjne to produkty, które można nabyć w różnych konfiguracjach, dlatego też ich zastosowanie nie zawsze jest identyczne. Wybór odpowiedniej opcji będzie jednak zależał od tego, czy poważnie podejdziemy do przemyśleń na ten temat.

Przenośne na statywie ekrany projekcyjne

Nie powinno w ogóle nas dziwić już to, że ekrany na statywie są coraz popularniejsze. Wybierają je chętnie osoby, które korzystają z kina domowego, a przy tym zależy im na zamianie telewizora na projektor. Chcą przy tym uzyskać też odpowiedniej wielkości powierzchnię projekcyjną, dzięki ekranowi. Tym samym obraz będzie naprawdę spory, a nakład finansowy relatywnie niewielki. Będzie to dobre rozwiązanie, kiedy zagościmy na auli lub sali prezentacyjnej, szkoleniowej, a nawet lekcyjnej.

Matowa i biała powierzchnia ekranu przenośnego pozwala na to, aby użytkowanie odbywało się nawet wtedy, kiedy oświetlenie jest mocne. Nie stanowi problemu nawet to, że zaraz za ekranem jest okno. Dodatkowym i przydatnym elementem jest czarna ramka, dzięki której łatwiej jest koncentrować wzrok na prezentowanym obrazie. Zwykle stosowane są nowoczesne układy, które nieco korygują poziom obrazu, ale też wpływają na korektę trapezową.

Elektrycznie rozwijane ekrany projekcyjne

Dziś, już w prawie każdej sali wykładowej znajdziemy elektrycznie rozwijane ekrany projekcyjne. Często stanowi on bardzo funkcjonalny dodatek, mający istotny wpływ na to, jak prezentuje się jakość wyświetlanego obrazu. Wybór właśnie takiego modelu sprawia, że powinniśmy zwrócić uwagę na powierzchnię projekcyjną, kąt widzenia, ale też przejrzystość ekranu oraz na szereg innych aspektów, które mogą bezpośrednio wpływać na to, jak dobrze widoczny jest ekran.

Wybór takiego ekranu może sprawić, że jakość obrazu poprawi się, a szczególnie zauważymy to przy projektorach gorszej jakości. Każdy kinoman powinien postawić na takie rozwiązanie, gdyż to szansa na to, aby na własnej skórze doznać prawdziwych doznać rodem z sali kinowej u siebie w domu. Spodoba się także pasjonatem gier wideo. Dla nich na pewno cenne będzie to, że ekran jest o wiele większy niż w telewizorze lub monitorze. Jeśli zastosowany będzie ekran wysokiej jakości, da się uzyskać nawet ponad 100 calową powierzchnię. To ekrany, których obsługa jest wręcz banalna. Wystarczy użyć przełącznika zainstalowanego na ścianie lub dedykowanego pilota.

Jakie ekrany projekcyjne są warte naszej uwagi?

Podobnie jak projektor, ekran projekcyjny do kina domowego ma zapewnić nam to, że uzyskamy wyraźny i duży obraz. Aby było to możliwe, warto zdecydować się na projektor o tzw. krótkiej ogniskowej. To szansa na to, aby możliwe było ustawienie rzutnika bardzo blisko ekranu, dlatego zyskamy spory komfort podczas seansu. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku tych pomieszczeń, których metraż jest naprawdę niewielki, szczególnie umieszczając go np. na suficie. Wówczas, rozwiązaniem będzie nawet ekran projekcyjny na statywie.

Kiedy dobierzemy całość w kompatybilny zestaw – projektor i ekran, będziemy mogli cieszyć się obrazem w rozdzielczości Full HD, 4k, a nawet i 8k. Opcją są tutaj również bezprzewodowe projekty, które umożliwiają streaking obrazu z prawie każdego popularnego urządzenia multimedialnego, jak np. konsola, smart fon, czy też laptop. Jak widać, możliwości jest wiele, należy jednak wcześniej przemyśleć, do czego będzie stosowany nasz ekran, a także w jakich warunkach.