Ekonomia, czyli studia, które nigdy nie wyjdą z mody

studia-ekonomiczne

Interesują cię kierunki, które dają stabilne zatrudnienie? Studia ekonomiczne uczą konkretnej wiedzy, która jest bardzo ceniona na rynku pracy. Dlaczego akurat ten kierunek należy do kategorii ponadczasowych?

Dobry ekonomista zawsze w cenie

Czy wiesz, że studia ekonomiczne od co najmniej dwóch dekad należą do czołówki najpopularniejszych kierunków? Ten ścisły wydział wybierają osoby zainteresowane gospodarką, mechanizmami jej działania, zasobami finansowymi, rynkiem kapitałowym i ogólnie wpływem pieniądza na różne aspekty życia. W Polsce jest kilka dużych uczelni o charakterze ekonomicznym. Ze względu na popularność ekonomii jest ona też w ofercie wielu innych, mniejszych placówek dydaktycznych. Stawiają na nią też uczelnie niepubliczne. Wszystko dlatego, że rynek domaga się specjalistów w tym zakresie i to na różnych szczeblach.

Studia ekonomiczne, czyli wiedza praktyczna

Chcesz studiować ekonomię, ale nie wiesz, na jaką uczelnie się zdecydować? Sprawdź opinie o konkretnej szkole wyższej. Szukaj zwłaszcza absolwentów tego kierunku. Dowiesz się, jak oceniają program nauczania, siatkę godzin oraz kadrę dydaktyczną. Spróbuj się dowiedzieć, na jakie stanowiska dostali się absolwenci ekonomii. Ten kierunek to ogrom wiedzy praktycznej. Warto więc sprawdzić, jak przydała się starszym rocznikom. Ekonomista nie kończy nauki wraz ze studiami. Jego wiedza jest nieustannie weryfikowana przez sytuację gospodarczą. Nastaw się więc na ciąg dalszy nauki.

Predyspozycje do zawodu ekonomisty

Wydaje ci się, że wystarczy skończyć studia ekonomiczne, aby mieć dobry zawód? Swoje zajęcie musisz przede wszystkim polubić. Jeszcze przed studiami zastanów się, czy masz zdolności analityczne i matematyczne. Przyda ci się też umiejętność logicznego myślenia, zainteresowanie aspektami społecznymi. Na bieżąco powinieneś umieć analizować różne czynniki, które mają wpływ na gospodarkę krajową, europejską i światową. Ekonomista zderza się z trudnymi zagadnieniami, jak bezrobocie, inflacja, wzrost gospodarczy, zarządzanie finansami. To tematy, które są obecne bez względu na to, kto i jak rządzi. Stąd uniwersalność tego kierunku studiów.

Ekonomia niejedno ma imię

Studia ekonomiczne mają charakter interdyscyplinarny. Łączą więc wiedzę z różnych dziedzin. Musisz się orientować w podstawach gospodarki, zarządzania, administracji publicznej, czy też handlu międzynarodowego. Wiedzę pogłębisz poprzez mikro i makroekonomię, historię myśli gospodarczą. Absolwent może się zdecydować na pracę w charakterze analityka rynku, specjalisty od handlu zagranicznego, lub rynku kapitałowego. Ekonomista może się też wykazać jako ekspert od spraw międzynarodowych, sektora publicznego, lub przedsiębiorstw.

Ekonomia to w głównej mierze studia dla przyszłych przedsiębiorców. Duża dawka wiedzy teoretycznej i praktycznej daje szansę na uniknięcie wielu błędów w biznesie.