Dokumenty potrzebne do rozwodu – o czym należy pamiętać?

najlepszy-adwokat-warszawa-rozwod

Podjęcie decyzji o rozwodzie to dopiero początek długiej drogi prowadzącej do wyroku rozwodowego. W końcu trzeba przeprowadzić całą procedurę. Jej przebieg zależy od wielu okoliczności, w tym przede wszystkim od tego, czy małżonkowie chcą orzeczenia o winie, czy też się godzą na to, aby sąd pominął ten element. W każdym razie zawsze należy zgromadzić stosowną dokumentację. O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim pozew

Podstawowym dokumentem, bez którego sprawa rozwodowa nie ruszy, jest pozew. Co prawda w internecie można znaleźć sporo gotowych wzorów tego dokumentu, jednak często korzystanie z nich okazuje się niewystarczające. Wynika to z faktu, że właściwie każda sprawa jest inna, a jej okoliczności należy uwzględnić przygotowując pozew. Dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika. Najlepszy adwokat – Warszawa, rozwód w tym mieście nie jest niczym nadzwyczajnym, więc nie powinno być trudności ze znalezieniem specjalisty od rozwodów – gwarantuje przygotowanie takie pozwu, który pozwoli bez problemu uzyskać rozwód.

Jednak na tym nie koniec – trzeba zebrać inne dokumenty

Jednak samo przygotowanie pozwu to nie wszystko. Trzeba go jeszcze opłacić oraz dołączyć do niego odpowiednie załączniki. Bez tego sąd nie rozpocznie procesu, a małżonek żądający rozwodu może spodziewać się wezwania do uzupełnienia braków formalnych. Wśród dokumentów, jakie należy przesłać do sądu wraz z pozwem rozwodowym jednym z najważniejszych jest akt małżeństwa. W końcu, aby prowadzić proces rozwodowy sąd musi mieć pewność, że małżeństwo faktycznie zostało zawarte. Poza tym sam pozew musi zostać złożony w sądzie w dwóch kopiach. Jedna zostanie w aktach sprawy, a druga zostanie przekazana pozwanemu.

Liczą się ustalenia małżonków – warto dołączyć je do pozwu

Poza tym warto pomyśleć o uproszczeniu procesu rozwodowego. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest rezygnacja z orzekania o winie. Jednak przed podjęciem tej decyzji warto skonsultować się ze specjalistą. Tylko najlepszy adwokat Warszawa rozwód w Stolicy to częsty sposób na rozwiązanie kryzysu małżeńskiego, co ułatwia znalezienie prawnika od tego rodzaju spraw – potrafi dogłębnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” rezygnacji z orzekania o winie. Jeżeli zaś małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci dobrze, aby sami ustalili zasady opieki nad nimi. Wówczas dokument, w którym spisano te ustalenia również dołącza się do pozwu. Sąd weźmie je pod uwagę orzekając rozwód.

Do którego sądu okręgowego wysłać dokumenty?

Kiedy uda się zgromadzić wszystkie dokumenty niezbędne do procesu rozwodowego, należy przesłać je do właściwego sądu. W każdym przypadku pozew rozwodowy wraz z załącznikami kieruje się do sądu okręgowego. Można złożyć go w sądzie, w okręgu którego było ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków. Jeżeli jednak żaden z nich już w nim nie mieszka, pozew kieruje się do sądu, w okręgu którego mieszka pozwany. W ostateczności można także złożyć pozew w sądzie okręgowym miejsca zamieszkania powoda.